EkolojiGüncel

ASBESTLİ O GEMİ GELMEYECEK!

Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum, Brezilya’dan gelen asbestli gemi Sao Paulo için verilen söküm izninin iptal edildiğini, açıkladı. O gemi Türkiye’ye gelmeyecek

Brezilya’dan gelen ve İzmir’in Aliağa ilçesinde sökülmesi planlanan asbestli gemi Sao Paulo’ya karşı verilen mücadele, devlete geri adım attırdı. Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabından, Sao Paulo’nun Türk kara sularına girmesine izin verilmeyeceğini açıklamasında bulundu. SÖK Denizcilik tarafından alınan söküm ihalesine “denetim yapılması şartıyla onay” verdiklerini öne süren Kurum, Brezilya Yüksek Mahkemesi’nin gemi hakkında aldığı tedbir kararını hatırlattı. Kurum, gemiye ilişkin ikinci bir denetim sürecinin işletilmediğini ve bakanlığa “Tehlikeli Madde Envanter Raporu” sunulmadığını gerekçe yaparak, geminin söküm iznini iptal ettiklerini açıkladı.

“Biz bugüne kadar söküm işlemleri için ülkemize gelen her gemide mevzuata uygun olarak hep uluslararası hukukun gereğini yaptık” iddiasında bulunan Bakan Kurum, çevreye ve insana zarar verecek hiçbir adıma izin vermeyeceklerini öne sürdü. Kurum, asbestli geminin gündem olması sonrası yaptığı ilk açıklamada gemide yapılan denetimler sonrası uluslararası sözleşmelere aykırı bir durum olmadığını söylemiş, “Gemide iddia edildiği gibi 900 ton değil, 9.6 ton asbest yükü bulunmaktadır” ifadeleriyle söküm işlemini meşrulaştırmaya çalışmıştı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu