DünyaGüncel

Yunanistan’da Prosfigika İşgal Evleri’ne iki defa operasyon yapıldı, 79 kişi gözaltına alındı

Atina'da Prosfigika İşgal Evleri’ne dönük dün yapılan iki polis operasyonunda darp edilerek gözaltına alınan 79 kişi bugün mahkemeye sevk edildi.

Yunanistan’ın başkenti Atina’da bulunan farklı kimlikten yüzlerce mülteci ve göçmenin bir arada kolektif olarak yaşadığı Prosfigika İşgal Evleri’ne dün iki defa operasyon yapan polis, 79 kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

Yunanistan’da uzun süredir Yeni Demokrasi hükümeti tarafında tahliyesi gündeme getirilen Prosfigika İşgal Evleri’ne dün iki polis operasyonu yapıldı. İlk olarak ‘kundaklama’ bahanesiyle işgal evlerine şafak operasyonu düzenleyen polis, bir kişiyi gözaltına aldı.

İlk operasyonla ilgili açıklama yapan Yunan polisi, Temmuz ayında Real News medya grubunun Atina’daki merkezine karşı düzenlenen kundaklama saldırısının baş şüphelisinin Prosfigika’da gözaltına alındığını iddia etti. Polis, kundaklama iddialarına ilişkin, ‘kendilerini “Bin Gece Güneşi” olarak adlandıran sistem karşıtı bir grup tarafından üstlenildiğini, baş şüphelinin Profigika’da yaşadığını ve operasyonun bu nedenle yapıldığını’ açıkladı.

İlk operasyonda kapıları kırarak içeri giren ve bir kişiyi gözaltına alan polisler ile işgal sakinleri arasında çatışma çıktı.

Gün içerisinde ikinci operasyonu düzenleyen polis tekrar birçok ev ve kolektif derneğine yönelik kapı kırarak baskın yaptı. Bölgede bulunan bütün insanları darp edip gözaltına alan polis, tekrar tepkiyle karşılandı.

Polisin operasyonlarına tepki gösteren ve operasyonları Prosfigika’nın tahliye edilmesine dönük gerçekleştirildiğini değerlendiren Prosfigika sakinleri, polisin saldırgan tutumuna karşı evleri savunmaya çağrı yaptı.

Polisin yaptığı ikinci operasyonda, elleri kelepçeli duvar dibinde diz çökmüş insanların görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı. Görgü tanıkları üç aylık hamile bir kadının da polis operasyonları ortasında kaldığı ve kadının polise tıbbi yardım için yalvardığını kaydetti.

Ayrıca ikinci operasyonda gazetecilere de saldıran polis, ödüllü foto muhabiri ve Yabancı Basın Muhabirleri Birliği üyesi Nikos Pilos’ı da gözaltına aldı.

Yaşanan olaylar Yunan kamuoyunda tepkiyle karşılanırken, Yabancı Basın Derneği (FPA) Salı günü, Atina’daki polis operasyonu sırasında haber yapan üyelerinden birinin gözaltına alınmasına tepki göstererek açıklama yaptı.

Dernek tarafından yapılan açıklamada, foto muhabiri Nikos Pilos’un polis operasyonu başladığında profesyonel olarak bölgede olduğu ve daha sonra durumu açıklanmasına rağmen gözaltına alındığı belirtildi.

Dün gözaltına alınan 79 kişi bugün mahkemeye sevk edildi. İkinci operasyon kapsamında yapılan gözaltı gerekçesi ise, Prosfigika sakinlerinin polis şiddetine karşı direnmesi olarak belirtildi.

Ayrıca Yunan basını, 7 polisin operasyonlar sırasında yarandığını bildirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu