EmekGüncel

Yemeksepeti işçilerin aşı hakkını da gasbetti!

"İşçilerin işkollarının büro, ticaret ve eğitim olarak değiştirilmesi nedeniyle Sağlık Bakanlığı’nın salgın döneminde en riskli gruplardan biri olarak belirlediği ve geçtiğimiz günlerde aşılanma programına aldığı kuryeler, bu haktan yararlanamadılar.

2001 yılında Türkiye’nin ilk online yemek siparişi sitesi olarak kurulan, 2015 Mayıs ayında Alman şirketi Delivery Hero’ya satılan, Türkiye ve Kıbrıs’ta 35 bin üye restoran ve 20 milyondan fazla kayıtlı kullanıcıya sahip olan online yemek siparişi platformu Yemeksepeti’ndeki sendika düşmanlığının sonuçları yansımaya devam ediyor.

Son olarak işçiler işkolları değiştirildiği için Covid-19 aşısı hakkından yararlanamadıklarını açıkladılar.

Yemeksepeti’nde çalışan işçilerin ezici çoğunluğu motokurye. Pandemi dönemindeki ağır çalışma koşulları şirket bünyesindeki Banabi motokuryelerinin sendikal örgütlenme yönelimine girmesini tetikledi. Nakliyat-İş hızla örgütlendi ve işçilerin yüzde 40’ı üye oldu. Bunun üzerine patron işkolunu değiştirmiş ve normalde nakliyat işkolunda görünen işçilerin işkolları ticaret, eğitim, büro iş koluna çevrilmişti. Bu uygulamayla sendikaya üye olan yaklaşık 2 bin işçinin üyelikleri fiilen düşmüştü. Bu arada da değiştirilen işkoluyla Hak-İş’e bağlı Öz Büro-İş örgütlenmeye başlamıştı!

Hakkımızı almadan durmayacağız”

İşçilerin işkollarının büro, ticaret ve eğitim olarak değiştirilmesi nedeniyle Sağlık Bakanlığı’nın salgın döneminde en riskli gruplardan biri olarak belirlediği ve geçtiğimiz günlerde aşılanma programına aldığı kuryeler, bu haktan yararlanamadılar.

Twitter’dan açıklama yapan Yemeksepeti İşçi Komitesi, “Sağlık Bakanlığı’na göre taşımacılık sektöründeki işçiler ve kuryeler aşılanacaklar. Ama biz 4 ay önce sendikalaştığımız için Nevzat Aydın iş kolumuzu değiştirdi. Bu yüzden artık e-devlette büro çalışanı gözüküyoruz. Patron sendikalı olmamızı istemediği için aşılanamayacağız” dedi.

Bundan yaklaşık 4 ay öncesine kadar taşımacılık sektöründe faaliyet gösterdiklerini hatırlatan Yemeksepeti işçileri “Fakat çalışma şartlarımızı iyileştirmek ve insanca iş, insanca ücret talebi ile sendikal örgütlenmeye başladıktan sonra işverenimiz iş kolumuzu değiştirerek sendika üyeliklerimizi düşürdü ve işçilerin anayasal hakkını çiğnedi. Biz mücadeleye devam etmekte ısrar eden işçiler olarak susmadık. Sesimizi emekçilerin sesine ses veren herkese duyurduk. Hakkımızı almadan durmayacağız da” ifadelerine yer verdi.

Sorunun sadece bununla kalmadığını belirten işçiler şöyle devam etti:

Hem toplum sağlığı hem de kurye ve depo çalışanlarının hayati riski açısından çok önemli olan aşılama hakkımız da belirsizlik içindedir. Yemeksepeti sadece işçilerin sendikal haklarını değil, sağlık hizmetlerine ulaşma hakkını da gasp etmiştir!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu