Manşet

YDK’dan 8 Mart açıklaması

H. Merkezi: 2-3 Şubat’ta İstanbul’da, “Politikada Derinleşiyor, Örgütlenerek Yürüyoruz” şiarıyla bir kurultay gerçekleştiren Yeni Demokrat Kadın, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne yaklaştığımız şu günlerde konu ile ilgili bir açıklama yaptı.

Gerçekleştirdikleri kurultayda önümüzdeki süreç için “kayıtdışı çalışma sektöründe kadın emeği” ve “kadına yönelik şiddet” şeklinde 2 politik gündem belirlediklerini ve önceliklerini kadın emeği konusu üzerine verme kararı aldıklarını belirten YDK, “Bu süreç boyunca emek gündemi üzerine çeşitli araştırma-incelemeler yapacak, önümüze bu konu ile ilgili pratik çalışmalar koyacak ve bu konuda derinleştiğimiz oranda emekçi kadın kitleleri ile biraraya gelecek, emekçi kadın kitleleri ile biraraya geldikçe emek konusunda politika üretmekte derinleşeceğiz” dedi.

 

Neden kayıt dışı kadın emeği?

Kayıtsız emek korunmasız emektir’ ve dolayısıyla örgütsüz emektir” diyen YDK “Bu yüzden bizim açımızdan ilk hedef burası olmalıdır/olmaktadır. Kadın emeğini yok sayan, değersizleştiren, görünmez kılan, buna rağmen sömürüde sınır tanımayan ve düşük ücrete mahkum eden bu sisteme karşı verdiğimiz mücadelede bu nokta can damarımızdır” diyerek emek meselesinin önemine vurgu yaptı.

 

“Bu adımı atma sırası bizde”

2013 8 Mart’ı yaklaşırken, hazırlık çalışmalarımızı emek yönelimimizi derinleştirmek amaçlı bir araç haline getirmeliyiz” çağrısı yapan YDK, “Bulunduğumuz alanlarda 8 Mart’a dair ortak örgütlenen eylem ve etkinliklerin etkin bir öznesi olması gereken bizler, bu süreçteki çalışmalarımızı örgütlülüğümüzün kurumsallaşması için bir basamak işlevi görmesini sağlamalıyız” dedi.

8 Mart’ın Proletarya Partisi’nin ilk kadın komutanı Ayfer Celep yoldaş ile savaşçılardan Münire Sağdıç ve Kemal Tutuş’un Tokat Bağderesi’nde şehit düştükleri tarih olduğunu da hatırlatan YDK, “Meral’den Ayfer’e, Sefagül’e önderleşen kadınlarımızı, yoldaşlarımızı anıp, onları kendimize mihenk taşı belirleyerek yürüyüşümüzü başlattık. Bu yürüyüşümüzü hakkını vererek ilerletmek, yoldaşlarımızın bize emanet ettiği mücadeleyi zafere ulaştırmak verilmiş sözümüzdür. Kadının özgürleşme mücadelesinde ilerlemek, kurumsallaşmak bu sözü yerine getirmenin adımıdır. Bu adımı atma sırası bizde” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

 

Açıklamanın tamamı için tıklayınız:

http://www.yenidemokratkadin.net/index.php/guncel-haberler/287-ydkdan-8-mart-acklamas.html

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu