GençlikGüncelKültür&Sanat

YDG: Gençliğin ayak sesleri mücadeleye ritim tutuyor!

Yeni Demokratik Gençlik, kapitalist sistemin yoz kültür ve sanat anlayışına karşı 30. Gençlik Kültür Festivali düzenledi.

ATİK’e bağlı Yeni Demokratik Gençlik, kapitalist sistemin yoz kültür ve sanat anlayışına karşı geleneksel olarak düzenlediği Gençlik Kültür Festivalinin 30.’sunu 19 Kasım Cumartesi günü Frankfurt’ta gerçekleştirdi.

“Gençliğin ayak sesleri mücadeleye ritim tutuyor! Emperyalist Saldırganlığa karşı YDG ile Geleceği örgütlüyoruz” şiarı ile gerçekleştirilen festivale birçok alandan genç katılım sağladı. Daha önceki senelerde yarışma şeklinde yapılan festival bu sene sadece sunumlarım gösterimi ile gerçekleştirildi. Ayrıca SYM, Young Struggle, YXK, Rebell ve Kommunistischer Aufbau gibi gençlik örgütleri de festivale katıldı.

Frankfurt Sossenheim Saalbau’da gerçekleşen Festival ilk olarak devrim ve demokrasi mücadelesinde ölümsüzleşenler için yapılan saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşu sonrası Frankfurt’ta Kagef bünyesinde çalışmalarını sürdüren grup tarafından, halk oyunları gösterimi gerçekleştirildi. Ardından müzik ve şiir kategorilerinde sunumlar yapıldı.

Yapılan sunumlar sonrası ATİK eş başkanı tarafından bir konuşma gerçekleştirildi. Gençlik Kültür Sanat Festivalinin önemine değinilen konuşmada gençlik tarafından yapılan bu tür çalışmalara herkesin daha fazla destek vermesinin önemine vurgu yapıldı. Konuşmadan sonrası ise festivale konuk sanatçı olarak katılan Grup Cemre sahne aldı. Daha sonra ise müzik (çocuk) dalında sunumlar gerçekleştirildi. Yapılan sunumlar kitle tarafından büyük bir ilgi ile izlendi.

Festivalde YDG adına okunan yazıda kapitalizmin bireyselcilik ve yoz kültür ile gençliği apolitikleştirilmesine karşı sadece örgütlenerek mücadele edilebileceği vurgu yapıldı ve YDG saflarında örgütlenme çağrısı yapıldı.

Ardından Hannover tiyatro ekibi tarafından İran’da katledilen kadınlar adına bir tiyatro oyunu sergilendi. Festival izleyicileri tarafından büyük alkış alan tiyatro sonrası “Jin, Jiyan, Azadî” sloganı ile İran’daki direnişe destek verildi. Tiyatro sonrası ise festivalin konuk sanatçıları Umuda Haykırış, Koma Bezar S. Castro ve Grup Mengene sahne aldı. 

Festivalin sonuna doğru ise çeşitli alanlardan gençlerin gönderdiği resim ve karikatürler gösterildi. Ayrıca bir kaç hafta önce kaybettiğimiz ve bizlere de Kültür Sanat alanında  büyük emekleri geçen değerli Şahin Özer Hoca anısına ailesine bir pokal verildi. Sonrasında ödül törenine geçildi ve katılımcılara teşekkür plaketi verildi.

Bu sene Yetiş Yalnız özel ödülü kimyasal silah kullanımına dair yaptığı açıklama sonrası tutuklanan Türk Tabipler Birliği Başkanı Prof. Dr. Şebnem Fincancı’ya verildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu