Manşet

Yasak kentten yasak kelimelerle Newroz (İzlenim)

Mart ayının sıcaklığıyla ısındı hava 17 Mart Pazar günü; Kazlıçeşme sabahın erken saatlerinde yüz binleri ağırladı meydanında.

Ayrı bir güneş doğdu, 17 Mart sabahı bütün renkleri kucaklayan ve sıcaklığıyla bütün renkleri ısıtan bir güneş… Newroz ateşini palazlayan bir güneş…

Binler yürüdü akın akın meydana doğru “NEWROZ PIROZ BÊ” sloganlarını ata ata. Binler hep bir ağızdan haykırdı “Kürdistan faşizme mezar olacak” diye.

Kadınların üzerine giydiği ve gençlerin ellerinde salladığı özgürlük renkleri kesk u sor u zer renkleri alanı süsledi.

Yediden yetmişe herkes orada iradesine, diline, özgürlüğüne sahip çıkmaya gelmişti. Newroz ateşini zindanlarda, dağlarda yanan ateşi daha da büyütmek için alandaydı. Herşeyin yasaklandığı bir ülkede renklerine sahip çıkmaya geldi, Kürt gençleri, kadınları…

Newroz alanı hınca hınç doldu. Alana akın akın gelen kitle barikatlara sığmadı, aştı alana girdi. Binler bayraklarını salladı, dillerinde sloganlarıyla taleplerini ve bu ülke topraklarında inadına ve inadına yaşamak, ötekileştirilmeden yaşamak istediklerini anlattılar kulaktan kulağa.

 

Newroz Kaypakkaya’nın direniş çağrısıdır

Partizan haykırdı “Kürt halkına imha dayatılamaz” diye. İbrahim’den Mazlum’a, daha kanları toprağa yeni karışmiş, çatışmada beraber şehit düşen PKK ve TİKKO gerillaları Mazlum ve Yurdal’ımızın resimleri vardı hazırlanan pankartın üzerinde.

Newroz isyandır, Newroz direnişin simgesidir ve de Newroz komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın katledilişin 40. yılının kampanyasının startının verildiği en anlamlı gündür! Newroz Kaypakkaya’nın direniş çağrısıdır.

 

Mücadele devam ediyor

Alan, 17 Mart günü, Mart ayının direnişini, Newroz ateşinin isyanını yüklendi.

1925 yılında bu halkı azgınca katleden, “Türkçe konuş çok konuş” diye dayatan şovenist zihniyete karşı Ağrı’da, Amed’de, Dersim’de nasıl mücadele verildiyse; bugüne gelene kadar büyük bedeller ödeyen Kürt halkına yönelik zulme karşı hala o dönemin zihniyetini taşıyan devlete de o kararlılıkla karşı çıkıyor ve inadına inadına direnmeye, öfkesini Newroz ateşiyle harmanlayıp intikam yemini etmeye devam ediyor.

 

YASAKÇI BİR ÜLKENİN, RENKLERİN BİLE YASAKLANDIĞI KENTİNDEN YASAK KELİMLERLE

“NEWROZ PîROZ BÊ”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu