DünyaGüncel

UPOTUDAK: Hindistan’daki Siyasi Tutsaklara Özgürlük!

UPOTUDAK yaptığı bir açılama ile Avrupa’da Hindistan konsolosluklarının-Elçiliklerinin önünde 13-19 Eylül’de yapacakları eylemlere çağrı yaptı.

“Hindistan devleti son yıllarda çıkardığı yeni yasalarla halka karşı faşist saldırıları tırmandırmış durumdadır. Devletin baskı ve sömürüsüne karşı çıkan ve eylemler örgütleyerek demokratik haklarını kullanan; işçi, köylü, öğrenci, kadınlar ve farklı inanç örgütlerine yönelik tutuklama ve katletme tutumu her gün daha da çoğalmaktadır. Birçok demokratik hareketin yönetici tutuklanıp, ömür boyu hapis cezasına çarptırılmaktadırlar. Tutuklananların siyasi savunmaları engellenmekte, bunları savunan hukukçular tutuklanmakta ve ölümle tehdit edilmektedir. Avukatların; siyası tutsakları, Müslüman, Hristiyan ve Delitlerin davalarını almaları engellenmekte ve buna uymayanlar hukukçularda tutuklanma tehditleriyle karşı karşıya kalmaktadırlar.” sözlerine yer verilen açıklamada, Modi hükümetinin iş başına gelmesiyle, halka yönelik faşist saldırıların daha da yoğunlaştığı, bu saldırılara karşı halkın tüm kesiminde büyük bir direniş geliştiği; işçi ve köylü grevleri, kadın ve gençlerin sokak eylemleri, Müslüman, Hristiyan ve Delitlerin dışlanma ve horlanmaya karşı örgütledikleri eylemlerin her gün büyüdüğü belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“RDF (Devrimci Demokratik Cephe) lideri Profesör Saibaba, Devrimci yazar Varavara Rao, Profesör Anand Teltumbde gibi halkın demokratik mücadelesinde öne çıkmış aydın ve yazarlar, bilim insanları ve öncü aktivistler tutuklanarak halkın demokratik hak ve özgürlük mücadelesi engellenmeye çalışılmaktadır. Tutuklananların birçoğu ağır hasta olmasına rağmen, tedavileri engellenmektedir. Profesör Saibaba bunlardan birisidir. Saibaba; yüzde doksan engelli ve kendi günlük ihtiyaçlarını karşılamayacak durumda olmasından ötürü, ailesi ve avukatlarının tüm girişimlerine rağmen serbest bırakılmayarak, adeta ölüme terk edilmek istenmektedir…

Hindistan’daki Politik tutsakların mücadelesini desteklemeye çağırıyoruz!

Hindistan’da işçilere, köylülere, öğrencilere, profesörlere, dini azınlıklara, Delit halkına, kadınlara ve diğer ezilen kesimlere yönelik saldırılara son verilesi için 13-19 Eylül tarihleri arasında başlatılan kampanya, Avrupa’dan da bir ses olmaya çağırıyoruz. Hindistan devletinin ve onun destekçisi olan emperyalist güçlerin halka yönelik saldırılarına son vermesine için gelişen haklı mücadeleye destek olmaya çağırıyoruz.

Hindistan’daki Siyasi Tutsaklar Koşulsuz Serbest Bırakılmalıdır!

Kadın Tutuklulara Yönelik Cinsel Tacizlere Son Verilmelidir!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu