Emek

Tuzla Tersaneler bölgesinde katliam sürüyor

Kartal: 5 Nisan günü Tuzla Tersaneler Bölgesi’nde faaliyet gösteren Ada Tersanesi’nde bir patlama meydana geldi. Zebanilerin bekçiliğini yaptığı ölüm kuyularına bu patlama ile birlikte iki işçi daha atıldı. Tersanede iş cinayetine iki işçi daha kurban gitti.

Patlamanın ardından tersane içinde “sükunet hakim olurken”, basının konuya ilişkin tüm haber alma kaynakları bizzat tersane yönetimi tarafından engellendi. Patlamanın hemen ardından bölgeye gelen Limter-İş Sendikası üyeleri, tersane patronu ve patronun bekçileri tarafından saldırıya uğradı.

Yaşanan patlama ve saldırıyı protesto etmek için Ada Tersanesi önünde biraraya gelen Limter-İş üyesi işçiler, bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Patronlar öldürüyor hükümet seyrediyor. Bakanlık istifa” yazılı pankart ve çok sayıda “Sorumlular tutuklanıp yargılansın, adalet istiyoruz”, “Tersane İşçisi yalnız değildir” yazılı döviz açan kitle “Kaza değil bu bir cinayet”, “Çalışma bakanı istifa” sloganlarını attılar.

Konuya ilişkin açıklama yapan Limter-İş Genel Başkanı Kamber SaygılıBugün Ada Tersanesi’nde inşası sürmekte olan araştırma gemisinin davlumbodunda, gaz sıkışmasının olduğu alanda sıcak çalışma yapılması sonucu meydana gelen patlamada iki işçi arkadaşımız iş cinayetine kurban gitmiş, altı arkadaşımız ise yaralanmıştır. Arkadaşlarımız bilerek ölüme gönderilmiştir. İş cinayetine tepki gösteren duyarlı işçi arkadaşlarımız ve sendika yöneticilerimiz patronun çöplüğünden beslenen mafya bozuntularının saldırısına uğramıştır” dedi.

Açıklamanın ardından HDK, Enerji- Sen, BDP, Deri-İş ve Yol-İş adına da konuşmalar yapıldı. Eyleme Emekli-Sen, Kampana Deri İşçileri, Partizan, ESP ve EMEP de destek verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu