Dünya

Tunus’lu Muhalif Lider Şükrü Belaid Suikast Sonucu Öldürüldü!

H.Merkezi: Tunus’ta muhalefetin önde gelen isimlerinden Şükrü Belaid Sabah saatlerinde evinden çıktığı anda silahlı saldırıya uğradı. Hastaneye kaldırılan Belaid ise hayatını kaybetti.

Muhalefet partisi olan Birleşik Demokratik Ulusal Parti Genel Sekreteri olan Şükrü Belaid, Devrimi Koruma Komiteleri toplantılarında ve kamuoyunda yaptığı konuşmalar ve eylemlerden kaynaklı tehtidler alıyordu.

Son olarak da Belaid; Cumartesi günü kendi taraftarlarına yönelik yapılan saldırılardan islami eğilimli oluşuları, iktidar partisi olan Ennahda’yı ve Selefileri sorumlu tutmuştu. Bu nedenle de tehtidler alıyor olması ve suikastin de bu konuşmayı takip eden günler içinde olması dikkatleri hükümetin üstüne çekti.

Belaid destekçileri İçişleri Bakanlığı önünde toplanarak bir protesto gösterisi düzenledi. Gösteride, İslami Ennahda hükümeti Belaid’in ölümünden sorumlu tutuldu.

Ennahda Partisi’nin; Tunus’ta Arap baharı sonrası süreçte iktidara gelmesi ve Müslüman Kardeşlerin Tunus kolu olarak biliniyor olması, emperyalizmin ortadoğu’da işlettiği süreç gözönüne alındığında dikkatlerin bu çevreler üzerinden olmasına neden olmakta.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu