GüncelKadın

TUNUS | “Rojava’da Kadınların İsteği Dayanışmanın Büyütülmesi!”

Konferansa katılan kadın delegasyonlardan Rojava delegasyonlarından biri ile kısa bir röportaj yaptık.

Kadınların 3. Dünya Kadın Konferansı, Tunus’ta yaklaşık 30 ülkeden kadın delegasyonun katılımıyla 3-10 Eylül tarihlerinde Habib Burgiba’da yapılan yürüyüşle birlikte başladı. Gazetemize konuşan delegasyon Rojava kadın mücadelesi üzerinde kısaca düşüncelerini ifade etti.

Kadın konferansı sona erdi. Öncelikle konferansa dair değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

– Ben Rojava Delegasyonu’ndanım. Bugün Tunus’ta 3. Dünya Kadın Konferansındayız. Rojava’dan buraya kadar sesimizi dünyadaki diğer kadınların sesiyle buluşturmak için geldik. Hem kendi tecrübelerimizi, Rojava Kadın Devrimi örgütleyen kadınların tecrübelerini aktarmak hem de onların tecrübelerinden yararlanmak için buradayız.

Bu biraraya geldiğimiz birkaç günde birbirimizden, kadın mücadelesinden, direnişinden güç aldık ve bunun önemini bir daha kavradık. Dünyadaki kadınlar olarak dayanışma içinde olduğumuzu somut olarak gördük. Bütün engellere, zorluklara rağmen kadınların ortaya koyduğu iradeyle biraraya geldik ve 3. Konferansımızı başarıyla gerçekleştirdik.

Burada üzerinde durmamız bazı noktalar var. Özellikle bazı kadınların aramızda olmaması üzerine biraz daha durabilirdik. Çünkü birçok farklı yerden buraya gelme olanakları olmayan; devletleri, rejimleri, sistemleri ya da uzaklıkları bakımından çıkan engellerden kaynaklı aramıza katılamayan kadınlar oldu. Misal Arap ülkelerinde katılmaya çalışıp ama olanaklarından kaynaklı katılamayan çok kadın oldu.

Bu sefer 44 ülkeden katılım sağlandı fakat bir dahaki sefere her ülkenin kadınları aramızda olmalı ve kendi ülkesinin kadınlarını temsil etmeli. Her ülkeden katılımın sağlanması üzerine durmamız gerekiyor. Bunun olanaklarını yaratmamız gerekiyor. Her şeye rağmen dünya kadınlarının çok güçlü ve güzel, ortak enerjileri öne çıktı. Kadınlar birbirinden güç aldı.

Burada bulunan kadınlar olarak yakından paylaşımın önemini bir daha gördük. Herkes burada kendi ülkesinin kadınlarını temsilen bulundu fakat geri ülkelerimize döndüğümüzde dünya kadınlarını temsilen mücadelemize devam edeceğiz.

Dünya kadınları olarak çalışmalarımızı yürüteceğiz, düşüneceğiz ve dünya kadınları olarak kadın devrimini başaracağız.

 

“Kadınlar, kadınlardan güç almalı!”

– Dünyanın dört bir yanından kadınlar Tunus’ta biraraya geldi, nasıl bir enerji, atmosfer açığa çıktı, hangi deneyimler öne çıktı? Bu deneyimler içinde Rojava özgün bir noktada durmaktadır. Tunus, Türkiye, Kürdistan ve Rojava kadın hareketi hangi noktada daha fazla dayanışmalıdır?

– Burada kadınların paylaşımlarında, tartışmalarında önce çıkan bir nokta ise birlikte nasıl çalışacağız, kadın mücadelesini birlikte nasıl ilerleteceğiz konusu oldu. Açıkçası Rojava, Kürdistan’ın diğer bölgeleri, Türkiye, Tunus… kadınları arasında devrimci ruhun öne çıktığını gördük. Bu onların tecrübelerinden geliyor. Diğer ülkelerden gelen kadınlar da bunu gördü ve bu tecrübelerden yararlanmak, mücadelelerine katmak istediler.

Buna nasıl yaklaşılmalı ve bu dayanışma nasıl örgütlenmeli üzerine bir yaklaşımları vardı. Bu güzel bir şeydi.

Rojava, Türkiye ve Tunus’ta güçlü bir kadın mücadelesi ve örgütlenmesi var. Bu konferans bizim için kadın örgütlenmemizi, deneyimlerimizi diğer kadınlarla paylaşmamızın bir alt yapısı, olanağı oldu ve gelecekte bunu nasıl daha fazla yapabiliriz noktasında daha ortak fazla düşünmemize bir olanak sundu.

– Kadınların mücadelesi birbirini etkilemektedir, bu konferans aracılığıyla kadın mücadelesi buluştu. Sizce bundan sonra kadınlar mücadelelerini daha fazla ortaklaştırmak için neler yapmalı?

– Bugünden sonra kadın mücadelesi daha fazla ortaklaşmalı, hem düşünsel hem de pratik olarak kadınlar daha fazla kendi özgücü, örgütlenmesi, savunması ve kimliği üzerine durmalı. Kadınlar çevrelerindeki kadınlardan güç almalı. Kadın desteğini esas almalı, başka bir şeyi değil. Örgütlenmesini, mücadelesini bu temeller üzerine kurmalı.

– Rojava’daki kadın mücadelesi için sizce dünya kadın hareketi neler yapmalı, nasıl bir çağrı yapmak istersiniz?

– Rojava kadınları düşünsel ve pratik olarak devrimci çizgisini geliştirdiği için güçlü bir konumdadır. Hem kendisini hem de toplumunu savunan bir mücadeleyi başardı ve başarıyor. Bundan kaynaklı dışarıdaki güçler tarafından terör şiddetine maruz kalmakta. Örneğin, Türkiye ve çete güçlerin hedefindeler. Özellikle öncü kadınları hedefe alıyorlar ki kadın iradesini kırabilsinler. Bu nedenden kaynaklı dünyadaki kadınlardan, bu konferanstaki bütün kadınlardan Rojava kadınlarının isteği kendileriyle dayanışmalarının büyütülmesi ve desteklerinin arttırılması. Kadın iradesi bu biçimde daha fazla güçlenecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu