Güncel

TTB: Esin Davutoğlu Şenol yalnız değildir

TTB öncülüğünde bir araya gelen emek ve meslek örgütleri, düzenledikleri bir eylemle ölüm tehditleri alan Doktor Esin Davutoğlu Şenol’un yalnız olmadığını belirtti.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ölüm tehditleri alan, Doktor Esin Davutoğlu Şenol’la dayanışmak amacıyla “Bilimin ve sağlığın tarafıyız, Esin Şenol ve bilim insanlarının yanındayız” sloganıyla Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı önünde bir açıklama yaptı.
Açıklamada, “Susmuyoruz korkmuyoruz hiçbir yere gitmiyoruz,” “Bakan uyuma sağlıkçıya sahip çık” sloganları atılırken, “Bilimin yanında karanlığın karşısındayız” dövizleri taşındı.
Açıklamada konuşan TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, “İktidarın birçok hakikati gizlemesine karşı bizler gerçekleri söylemeye devam ettik. Halk sağlığını tehdit edenler bunları nasıl seyrettiyse ölümleri, şiddeti ve baskıları da seyretti. Halk sağlığı için mücadele etmeye devam edeceğiz, hakikatin inşasını yaşatacağız” dedi.
Ardından söz alan TTB Merkez Konseyi Üyesi Nursel Şahin, Prof. Dr. Esin Şenol’un açık bir şekilde tehdit edilmesinin iktidarın politikalarından bağımsız olmadığını belirtti.
Pandemi konusunda iktidarın gerçekleri ifade etmeyen açıklamaları, bilim insanlarını ve hekimleri değersizleştiren, bilimsel önerilerini yok sayan söylemleri, etkili ve yeterli cezalandırıcı bir şiddet yasasının olmayışının sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti tetiklediğinin altını çizen Şahin, “Şiddet, sağlık alanında her geçen gün artarken, bilim karşıtlarının hakaret ve tehditleri karşılıksız kalmakta, herhangi bir yasal girişim ve takip yapılmamaktadır. Tüm bunların sonucunda, doğrudan bilim insanlarımızın canına kastedilmiş, Esin hocamız tehdit edilmiştir” şeklinde konuştu.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antep Milletvekili Mahmut Toğrul ise, yapılan saldırı ve baskıların iktidar nezdinde gerçekleştiğini ifade etti.
Son olarak ölüm tehditleri alan Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol söz aldı. Şenol,  “Şiddete ve saldırılara karşı mücadele edin.  Hiçbiriniz susmayın, bilime ve bize sahip çıkın” ifadelerini kullandı.
Açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) il ve ilçe yöneticileri, Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu’na (KESK) bağlı emek, meslek örgütleri ve çok sayıda sağlık emekçi katıldı.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu