Güncel

Tozkoparan halkı rant sürgününe karşı direnişini sürdürüyor

Güngören Belediyesi'nin kentsel dönüşüm adı altında ranta açmaya çalıştığı Tozkoparan'da halk direnişini sürdürüyor

Cumhurbaşkanı kararı ile İstanbul Güngören’e bağlı Tozkoparan ve Küba mahallelerinde 10,4 hektarlık alan kentsel dönüşüme girdi. Bahsi geçen alandaki konutların 22 Aralık 2020’de 1 ay içinde tahliye edlimesi gerektiği sakinlere bildirildi. Aksi halde kolluk kuvvetleri ile gelineceği bildirilerek elektrik, su ve doğalgaz kesintisinin olacağı eklendi.

Dün polis mahalleye gelerek evlerinden çıkmaları için mahalleliye saldırarak mahallenin elektrik, su doğalgaz gibi temel yaşam ihtiyaçlarını kapattı. Mahalleli ise tüm bu saldırılara karşı direnişini sürdürüyor. Bugün ise yine mahallenin ortasında bulunan Barış Parkı’nda toplanan mahalleli, yaşanan ranta ve yağmaya karşı birlikteliğini sürdürdü. Parka sürdürülen direnişe ise bugün HDP milletvekilleri Hüda ile Sezai Temelli, HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Erdal Avcı, HDK İstanbul Eşsözcüleri Aynur Cengiz ile Tepeli ve Partizan okurları katılarak destek verdi.

Öğle saatlerinden itibaren parkta bekleyen halk ile gerçekleştirdiğimiz söyleşilerde ise taleplerini ve yaşanan saldırıları dinledik. Mahalleli ise Tozkoparan’ın geçmişten itibaren devrimci geleneğin yaşadığı ve direnişçi bir mahalle olduğunu vurguladı. Partizan geleneği ve devrimci kurumların çok sayıda değerinin olduğunu vurgulayan Tozkoparanlılar, devrimcilerin mahalleye gelmelerinden dolayı mutlu olduklarını birçok kez dile getirdiler.

Öte yandan mahalleli dün yaşanan polis saldırısını da gazetemize anlattı.

Bir diğer mahalleli Ferhat Bağrıyanık’da dün yaşanan polis saldırısında gözaltına alınan isimlerden. Bağrıyanık ise gazetemize şunları söyledi:

Alanda konuşan HDP milletvekili Sezai Temelli ise tüm yağma ve rant düzenine karşı Tozkoparan halkının yanında olduklarını dile getirdi

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu