Dünya

İTİF 22. Kongresi başarıyla gerçekleşti

İsviçre: İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyon (İTİF) 22. Kongresi 1 Nisan tarihinde Zürih Gençlik Kültür Evi Lokalinde başarıyla gerçekleşti.

Tüm devrim ve demokrasi şehitleri için yapılan saygı duruşu ve delege tespitiyle başlayan kongrenin açılış konuşmasında, geçmiş dönem yönetim kurulu 22. Kongre’ye katılan tüm delege ve misafirleri selamladı. Kongre divanın seçilmesinin ardından siyasi perspektif yazısının tartışılmasına geçildi.

İsviçre’nin emperyalist-kapitalist sistem içerisindeki konumunu ve son dönemde artan ırkçı saldırgan ve karşı mücadeleyi, demokratik talepleri ele alan siyasi perspektif yazısı verimli bir tartışmanın önünü açtı.

En önemli tartışma İsviçre’nin emperyalist olup-olmadığı üzerinden şekillendi. Keza Avrupa genelinde artan ırkçılığın kurumsal ırkçılık olduğu vurgusu yapıldı. Bu noktada İTİF üzerine önemli görevler düştüğü belirtilerek, yerli ve göçmen örgütlerle ortak mücadelenin geliştirilmesinin vurgusu yapıldı.

Perspektif yazısı gelen eleştiri ve öneriler göz önüne alınarak delegeler tarafından onaylandı.

Kongreye katılan Avrupalı Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) Başkanı Yılmaz Güneş yaptığı konuşmada “Alanda son dönemde bazı olumluluklar olduğunu belirterek, İTİF’in bir faaliyetinde Zürih bölgesini pilot bölge seçmesi gerektiğini, bu alandan diğer bölgelere açılması gerektiğini vurguladı. Kitleyle düzenli toplantılar düzenlemek gerektiğini belirten Güneş, “tüm pratik faaliyetinin belli aralıklarla denetiminin önemini” vurguladı.

Daha sonra 21. dönem yönetim kurulu raporlarını sundu. Yapılan tartışmalarda bu yıl içerisinde yürütülen çalışmalarda belli bir olumluluk var olduğu ve en önemli sorunun yerele yönelik çalışmalar olduğu vurgulandı.

Federasyonumuz uzun bir dönemi kapsayan faaliyetine rağmen henüz kurumsallaşmada yaşadığı sorunlar üzerine tartışmalar yürütüldü. Yapılan tartışmaların ardından raporlar delegeler tarafından onaylandı.

Kongreye katılan Kürt Dernekleri Federasyonu (FEKAR) temsilcisi yaptığı konuşmada, “Son dönemde İTİF ve FEKAR’ın ortak hareket etmesinin olumlu” olduğunu vurgulayarak; “Son dönemde şehitlerimizi birlikte anmak bizi onurlandırıyor. Mücadeleniz mücadelemizdir. FEKAR’ın bakışı budur” dedi.

İsviçre Halk Partisi (SVP) üzerinden İsviçre’de ırkçı politikalar uygulandığını belirten temsilci, göçmen hakları mücadelesinde İsviçreli kurumlarla birlikte ortak mücadelenin örgütlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kongreye katılan İsviçre Göçmen İşçiler Federasyonu (İGİF) gönderdiği mesajda, krizin faturasını kapitalistlere çıkarmanın yolu örgütlü gücümüzü büyütmekten geçtiğini belirterek, “Biz federasyon olarak, İTİF ve diğer dostlarımızla bu saldırılar karşısında ortak bir mücadeleyi geliştirmeye dünden daha fazla ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” denildi.

Basel Kanton Milletvekili Mustafa Atıcı da gönderdiği mesajla kongreye başarı dileklerini bildirdi.

Kongrede tüzükteki delegelik sistemi ve federasyonun gelirleri üzerine sunulan değişiklik önergelerinden ikisi delegeler tarafından onaylandı. Son olarak yeni dönem yönetim ve denetim kurulunun seçilmesinin ardından dilek ve temenniler bölümünde yapılan konuşmalarla kongre sonuçlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu