EmekGüncel

Taşeron Belediye İşçileri Birliği: “Tahammülümüz kalmadı! Geçinemiyoruz!”

Sistematik hale gelen gasplarına karşı Taşeron Belediye İşçileri Birliği ( T.A.B.İ.B. ) kuran taşeron belediye şirket işçileri, kadro talebiyle Beşiktaş Meydanı’nda bir araya gelerek taleplerini haykırdı.

“Güvencesizlik köleliktir. Kadro istiyoruz”, “Tahammülümüz kalmadı! Geçinemiyoruz”, “450 bin yürek tek soru: Kadro nerede?” yazılı pankartların açıldığı eylemde, “ Kadro hakkımızı söke söke alırız” sloganı atıldı.

T.A.B.İ.B adına açıklamayı okuyan Tekin Şahin, T.A.B.İ.B’in hangi amaçla kurulduğunu anlatarak sözlerine başladı. T.A.B.İ.B’in taşeron belediye şirket işçilerinin tabanından doğan öz örgütlenmesi olduğunu belirten Şahin, “Sendikası veya siyasi kimliği fark etmeksizin Türkiye’nin dört bir yanındaki belediyelerde çalışan belediye işçilerinin deneyimlerini paylaştığı ortak bir zemindir. Lideri yoktur, herkes eşit söz hakkına sahiptir. Bizi ortaklaştıran, işçi sınıfı olmamız, ücret karşılığında kamuda hizmet üreten insanlar olmamızdır” aktarımında bulundu.

“Hiçbir sendika ve siyasi parti işçinin derdini dert edinmiyor”

Türkiye’ de kamu hizmetindeki taşeron işçiliğin yıllardır kanayan bir yara olduğunu hatırlatan Şahin, 2017’de TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve DİSK’in de katılımıyla CHP Emek Büroları tarafından düzenlenen Taşeron İşçilik Çalıştayı’nda taşeronluğun çalışma yaşamını kuralsızlaştıran modern bir kölelik düzeni olduğu kabul edildiğini, bu süre zarfında taşeron işçiler olarak örgütlenmeleri ve Toplu İş Sözleşmesi yapmalarının yolu açılmış olsa da kadrolu işçilerin yararlandığı haklardan hala yararlanamadıklarına dikkat çekti.

“Biz, 2018 yılında çıkan ve taşeronluğu bitireceğini vaat eden 696 sayılı KHK ile belediye işçi kadrolarına geçirilmeyi beklerken belediye şirketlerine geçirilen ve geçiş sırasında kazanılmış haklarının da gasp edilmesiyle ağır mağduriyet yaşamış yüz binlerce işçiyiz” vurgusunda bulunan Şahin, hiçbir sendika ve siyasi partinin işçinin derdini dert edinmediğini, dertlerine merhem olmadığı için kendi sesimizi kendimiz duyurmak amacıyla örgütlendiklerini kaydetti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu