Güncel

TABİB’ten Genel-İş kongresine yönelik açıklama

TABİB, DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası’nın tüzük değişikliği gerekçesiyle dün gerçekleşen ve mücadeleci üyelerinin ihracıyla sonuçlanan olağanüstü genel kurulunda yaşananlara dair açıklamada bulundu.

Taşeron Belediye İşçileri Birliği (TABİB), DİSK Genel-İş’in tüzük değişikliği gerekçesiyle dün gerçekleştirdiği olağanüstü genel kuruluna ilişkin bir açıklama yaptı.

Kadıköy Belediyesi’nde 2 dönemdir işçiden kaçırılarak yapılan toplu sözleşmelerin niteliği teşhir edilen açıklamada genel merkezin anti demokratik tutumu protesto edildi:

Genel İş Sendikası’nın anti-demokratik tutumlar aldığı genel kurulda, seviyeyi bir tık daha düşürerek kürsüden aleyhimizde yaptıkları dedikodularla ilgili ve bu genel kurulun sonuçlarıyla ilgili tutum bildirimiz.

1- Türkiye emek hareketinin en büyük dinamosu olması beklenen DİSK’in en güçlü sendikasının ihraçlarla ilgili tutumunu anti demokratik görüyor tarihsel rolüyle bağdaştıramadığımızdan dolayı genel iş sendikası genel merkezini kınıyoruz.

2- TABİB örgütlenmemizin gönüllü yoldaşlarından birisi hakkında yapılan kirli dedikoduyu kabul etmemiz imkansızdır. Yılmaz Şengül’ün her daim mesai başında olduğunu iş arkadaşları ve Kadıköy Belediyesi emekçileri şahittir.

3- Kadıköy Belediyesinde bahsedildiği gibi iyi bir sözleşme imzalandıysa neden sözcü temsilci görevden alınmıştır. Hangi tartışmalar bu hale getirmiş? Ayrıca bu kadar iyi bir toplu sözleşme neden 9 gündür ortalıkta görülmemektedir?

Bir önceki toplu iş sözleşmesinde işçi iradesinden kaçırılıp otel lobilerinde imzalanan TİS ne kadar iyi olabilir ki? Siz sendikacıların aldığı karar doğrultusunda 3200 (106,66 TL yevmiye ) %8 ve %9 zamlar ile 2022 Haziran sonuna kadar Kadıköy işçilerini açlık sınırının altındaki maaşlara mahkum ettiniz, bu mu sizin Kadıköy TİS’ini getirdiğiniz iyi nokta?

4-Genel Merkezin anti-demokratik tutumuyla ihraç olan ve uzunca süredir bu mağduriyeti yaşayan tüm emekçi dostlarımızı, sendikamıza ve sendikalarımıza dönüşünü yaptığımız ve yapacağımız mücadele sözünü veriyoruz.

TABİB gücünü koltukların diktatörlüğünden değil işçi sınıfının yaratıcı ve meşru haklılığından alır.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu