Manşet

İstanbul’da yüz binler Newroz alanına yürüyor

İstanbul: Bugün (17 Mart) gerçekleşecek olan Newroz kutlaması, yüz binlerin alana yürümesiyle başladı. “Newroz piroz bê” pankartı açan Partizan da alandaki yerini alıyor.

Direniş ve serhildan günü olan ve Demirci Kawa’nın zalim Dehaq’a karşı isyan ateşini alevlendirdiği gün olan Newroz için, bugün başta İstanbul olmak üzere ülkenin birçok yerinde ateşler yakıldı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren Zeytinburnu’da, Kazlıçeşme’de buluşmaya başlayan yüz binlerin yürüyüşü başladı. Kazlıçeşme’ye giden yolların kutlamaya gelenleri taşıyan araçlarla tıkandığı görüldü. Kazlıçeşme’ye giden yollarda şu an itibariyle trafiğin kesildiği belirtiliyor.

 

“Bijî Newroz”

Yöresel kıyafetleri ve sarı-kırmızı-yeşil’in coşkusunu taşıyan binler, “Bijî Newroz”, “Newroz piroz bê”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Bijî serok Apo”, “Erdoğan, kerdoğan; tu kurbana Öcalan”, “Be serok jiyan nabe” vb. sloganlar atıyor.

Alanda “barış” ve “demokrasi” temasının ön planda olduğu görülüyor.            

 

“Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”

Kazlıçeşme’de bulunan Abdi İpekçi Kültür Merkezi önünde buluşan HDK bileşenleri de yürüyüşe geçtiler. HDK içerisinde yer alan Partizan kitlesi de “Newroz piroz bê” ve üzerinde İbrahim Kaypakkaya, Kemal Pir, Mazlum Doğan vb. resimlerinin bulunduğu “Birlik, mücadele, zafer/Yekiti, tekoşin, serkeftin” yazılı pankart arkasında buluşarak Newroz’un kutlanacağı alana doğru yürüyüşe geçti.

Partizan kortejin de Kaypakkaya’nın katledilişinin 40. yılı olması vesilesiyle “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya” sloganının ön plana çıktığı görüldü.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu