Güncel

Sokak Kedisi Youtube kanalının sahibi ve muhabiri Ebru Uzun Oruç’a silahlı saldırı

‘Sokak Kedisi’ isimli Youtube kanalında yurttaşlara MHP lideri Devlet Bahçeli’yi sorduğu sokak röportajını yayınladıktan sonra MHP yöneticilerinin linç kampanyasıyla karşılaşan Ebru Uzun Oruç eşi Bariş Oruç ile beraber İstanbul Bağdat caddesinde yürüdüğü sıradan silahlı 2 kişinin saldırısına uğradı.

Ebru Uzun Oruç saldırıyı twitter hesabından “Bağdat caddesinde eşim Barış Oruç ve ben 2 silahlı kişinin saldırısına uğradık. Durumumuz iyi merak etmeyin” diyerek duyurdu.

Ebru Uzun Oruç ile eşi Barış Oruç polise şikâyette bulundu. Saldırganların eşkâllerinin kameralardan tespit edildiği polisin saldırganları aradığı öğrenildi. Ebru Uzun Oruç, saldırganların eşi Barış’ı silahla kovaladığını eşinin bir iş yerine sığınarak canını kurtardığını, şu an genel durumlarının iyi olduğunu hastaneden olduklarını açıkladı.

Oruç ayrıca Twitter hesabından “Planlı ve kasten yapılan bu saldırı sadece bizlere değil, tüm kamuoyunun hak ve özgürlüklerine yapılmış olup, kınamayan, kınamaktan kaçınan, dile getirmeyen, tepkisini göstermeyen, iktidarından muhalefetine herkes bu suça ortaktır!” dedi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği Rize Şube Başkanı Gençağa Karafazlı olayla ilgili şunları söyledi:

“Ebru Uzun, derneğimizde başkan yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Ebru arkadaşımız uzun zamandan beri sokağın ve halkın sesi olmuştur. Bu süreç içerisinde kendisine yönelik yer yer sözlü ve dolaylı tehditler yayınlarından dolayı alıyordu.

Son olarak MHP lideri Devlet Bahçeli ile ilgili yaptığı sokak röportajlarının ardından çalışmasını Sokak Kedisi Youtube kanalına yayınladı ve büyük ilgi gördü.

Bu yayın sonrası MHP cephesinden Ebru arkadaşımız tehditler almaya başladı. Sosyal medya üzerinden özellikle MHP’li Genel Merkez yöneticileri ve parti başkanları tarafından tehdit ediliyordu.

Önceki gün yaptığımız açıklamada gazeteci arkadaşımız ve dernek başkan yardımcımız Ebru Uzun Oruç’a yönelik bu saldırılar basına yönelik bir saldırıdır ve organize bir saldırıdır demiştik. Evet bugün İstanbul Bağdat caddesinde aracını beklerken eşi ile beraber saldırıya uğrayan  Ebru arkadaşımıza yönelik organize bir saldırı olduğu açıkça görülmüştür.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu