Emek

“Sendika hakkımız engellenemez!”

H.Merkez: Devrimci Sağlık-İş üyesi taşeron işçileri polisin saldırısını protesto etti.

Dün (23 Ocak) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde çadır kurmak isteyen Devrimci Sağlık-İş üyesi işçilere polis saldırmıştı. Devrimci Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun da içinde olduğu 27 kişi gözaltına alınmıştı.

Sağlık emekçileri bu gün bir kez daha Çalışma Bakanlığı önünde sendikal haklarına sahip çıkacaklarını haykırdı. Dün gözaltına alınan ve kolu sargılı katılan Arzu Çerkezoğlu,  “Emniyet yetkililerine sesleniyorum, sizin buradaki yetkiniz nedir? İşçiler sorunlarını muhataplarına iletemeyecek midir?” şeklindeki sözlerle yaşanan saldırıya tepki göstererek, taşeron işçilerin sendikasızlaştırılmasına izin vermeyeceklerini vurguladı.

DİSK/ Genel-İş Genel Sekreteri ve İç Anadolu Bölge Temsilcisi Kani Beko, TTB İkinci Başkanı Gülriz Erişgen ve SES Genel Başkanı Çetin Erdolu eyleme destek vererek, birer konuşma yaptı. Konuşmada ortak mücadele vurgusu yapıldı.

Yapılan basın açıklamsından sonra, Devrimci Sağlık-İş temsilcileri Çalışıma Bakanlığı’yla görüşmek istedi. Ancak özel güvenlik ve polis engelliyle karşılaşan işçilere, bakanın Ankara dışında olduğu söylendi. Daha sonra 8 işçi bakanlık müşteşarıyla görüştü. İşçiler görüşme taleplerini ilettiklerini ve sendikalaşma hakkının engellenemeyeceği belirttikleri dile getirdi. İşçiler ardından sloganlarla eylemlerini sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu