EkolojiGüncel

Savaşa ve doğa talanına karşı binlere Cudi yürüyüşünde polis saldırısı

Binlerce kişi, “Savaş Yıkımına ve Doğa Talanına” karşı Cudi Yürüyüşü için Şırnak’ta buluştu. Askerler kitleye tazyikli su ve gaz bombaları ile müdahale etti.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi öncülüğünde “Savaş Yıkımına ve Doğa Talanına Karşı Yürüyoruz” şiarıyla düzenlenen Cudi Yürüyüşü için farklı kentlerden yola çıkanlar buluştu.

Van’da bir araya gelen çok sayıda kişi, Batman’ın Gercüş ilçesinde diğer yürüyüş kolu ile birleşti. Batı illeri ve Diyarbakır’dan da aralarında DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır ile sivil toplum örgütü temsilcilerinin olduğu yüzlerce kişi Batman’da buluştu. Kent girişinde buluşan kitle, Gercüş’te diğer bölgelerden gelenler ile birleşerek Şırnak’ın İdil ilçesine doğru hareket etti. Kitlenin geçişine, kimlik kontrolünün ardından izin verildi.

Urfa, Antep, Adana, Mersin ve Mardin’den gelen ve HDP Sözcüsü Ebru Günay’ın da aralarında olduğu yüzlerce kişi de Nusaybin’de bir araya geldi. Cizre’ye doğru yola çıkan kitle, Cizre çevreyolunda diğer kol ile birleşti. Kitle, buradan araçlarla Cudi’deki yürüyüşe katılmak için Milga Şantiye alanına geçti.

Tazyikli su ve gaz bombası ile müdahale

Saat 17:00’de başlaması planlanan yürüyüşün gerçekleşeceği Toptepe köyü saatler öncesinde güvenlik güçleri tarafından ablukaya alındı. Valilik tarafından izin verilmeyen yürüyüş için çevre illerden gelen halk bekleyişe geçti. Bütün yolları onlarca zırhlı araçla abluka altına alan askerler, yürüyüşe izin verilmeyeceğini belirtti.

Uzun bir süre yapılan görüşmelerin sonuç vermemesi üzerine askerler, tazyikli su ve gaz bombaları ile kitleye müdahale etti. Buna tepki gösteren kitle belli bir noktaya kadar yürüyerek, oturma eylemi gerçekleştirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu