EkolojiGüncel

São Paulo’nun Cebelitarık’a girişi engellendi

İngiltere’nin, asbest ve başka tehlikeli kimyasal atıklar bulunan eski uçak gemisi São Paulo'nun Cebelitarık Boğazı’na girişini engellediği açıklandı.

Brezilya’da yayınlanan Exame Gazetesi’nin internet sitesindeki habere göre, İngiltere’nin bu taşıma için liman başkanlığından izin alınmadığı takdirde geminin Cebelitarık Boğazı’na giremeyeceğini duyurduğunu açıkladı.

Çevrimiçi izlemeye göre, uçak gemisi şu anda Fas kıyılarında, Akdeniz’in girişinde Cebelitarık Boğazı’na giderken Kazablanka yakınlarında bulunuyor. Karar sonrası geminin rotasının ne olacağı ise bilinmiyor.

Ne Olmuştu?

İzmir halkının tepki gösterdiği Nae São Poulo isimli gemi, 4 Ağustos’ta Brezilya’nın Rio de Janeiro Limanı’ndan yola çıkarak geminin sökümünün yapılması planlanan yer olan Aliağa’ya doğru ilerleyişine başladı. Gemi yolculuğuna devam ederken, İzmir’deki birçok çevre, demokratik kitle, meslek örgütünün yanı sıra siyasi partiler ve belediyeler bir dizi eylem yaptı. Yapılan eylemlerin, yürüyüşlerin ve konserlerin ardından hükümet geri adım atmak zorunda kaldı.

26 Ağustos tarihinde ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, gemi için tehlikeli envanter raporu talep edildiğini ancak yanıt verilmediğini açıklayarak şartlı söküm izninin iptal edildiğini ve geminin Türk kara sularına girmesine izin verilmeyeceğini duyurdu. İznin iptal edilmesine rağmen geminin sökümünü gerçekleştireceği SÖK Denizcilik’in gemiye durdurma talimatı vermediği ve sadece gemiyi yavaşlatma kararı aldığı ortaya çıktı.

Yaşanan gelişmelerin ardından Brezilya Çevre Bakanlığı (İMABA) geminin ihracat iznini askıya aldı. Bakanlık, SÖK Denizcilik’in ithalat işlerini gerçekleştiren ortağı Ocean Prime’a bir yazı yazdı. Yazıda, geminin yaşa dışı trafikte yol almakla suçlanarak Brezilya’ya acil geri dönmesi çağrısında bulunuldu. Alp Centre gemisi tarafından çekilerek Türkiye’ye getirilen geminin rotası değişmezken Cebelitarık Boğazı’na doğru ilerleyişine devam ediyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu