Emek

PTT işçileri ulaşım haklarına sahip çıkıyor(Video haber)

İstanbul: Haber-Sen üyesi PTT işçileri bugün saat 11.00’da  Eminönü İskelesi önünde biraya gelerek ücretsiz ulaşım haklarının gasp edilmesini protesto etti.

Bugün Eminönü İskelesi’nde bir araya gelen Haber-Sen üyesi işçiler ulaşım hakkımız diyerek Eminönü Vapur İskelesi önünde bir araya geldiler. Yürüyüş öncesi burada PTT işçileri adına kısa bir konuşma yapan Cemalettin Yüksel eylemi takip eden basın emekçilerinin ,dünya emekçi gazeteciler gününü kutladı. Yapılan konuşmanın ardından işçiler gazetecileri alkışlayarak “özgür basın susturulamaz” sloganını attılar. Daha sonra İşçiler  ‘’Ücretsiz ulaşım hakkımız engellenemez‘’, üzerinde üç maymun çizili “Ne oldu bizim pasolar’’ ve  “45.000.000 TL ye futbolla sponsor oluyorsunuz. Size bu parayı kazandıran postacıya ulaşım kartlarını çok görüyorsunuz’’seklinde ozalitler açarak “Toplu taşıma kartlarımızı istiyoruz”  “Direne direne kazanacağız’’ şeklinde sloganlar atarak İETT Müdürlüğü’ne doğru yürüyüşe geçtiler.

İETT Müdürlüğü’ne yürüyen İşçiler tramvay yolunu kapattılar. Burada “işçiyiz haklıyız kazanacağız” şeklinde slogan atan işçiler bir süre ulaşımı durdurdular.

PTT işçileri kartlarımızı iştiyoruz

İETT binası önüne gelen işçiler burada bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. PTT işçileri adına açıklama yapan Memduh Tunç , “postacılara 1924 yılından bu yana tanınan ulaşım hakkı aşama aşama kaldırılmak isteniyor. Önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi yasal hakkımızı engelledi, ardından da PTT çalışanları arasında ayrım yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi; İETT,Metrobüs Özel Halk Otobüsleri’nden   ücretsiz olarak yararlanan postacılara , ‘metro ,tramvay ve şehir hatları vapurlarına artık paralı bineceksiniz’ diyor.PTT  yönetimi ise; ücretsiz metro ve tramvay kullanımında dağıtıcılar arasında ayrım yapıyor”

ptt 1Toplu sözleşme modellerini keyfi olarak uygulayamazsınız!

Tunç daha sonra açıklamasına şöyle devam etti: “PTT yönetimi 1 Ocak 2013’ten itibaren geçerli olan toplu sözleşme maddelerinde keyfince yorumluyor.  Büyük Şehir Belediyeleri sınırları içinde dağıtıcı olarak görev yapanlar tarafından işletilen toplu taşım araçları ile Özel Halk Otobüsleri’nden ücretsiz yaralanmaları için genel müdürlük tarafından  fotoğraflı birer kart verilir. Bu maddeye göre PTT, ciheti ne olursa olsun büyük şehirlerde görev yapan  tüm dağıtıcılara fotoğraflı ücretsiz taşımaları vermekle yükümlüdür. Bizler bu açıdan eylemdeyiz. PTT‘nin toplu sözleşme maddesi keyfi uygulamasına ‘’dur’’demek için ,toplu taşım araçlarının tümünden tüm dağıtıcıların yararlanabilmesi için alanlara çıkıyoruz ve hep birlikte Avrupa Yakası PTT başmüdürlüğü önünde  haykırıyoruz ‘’ücretsiz ulaşım hakkımız engellenemez”

Açıklamanın ardından eylem sloganlarla sona erdi.

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=vXUgTqHyiMU&feature=share{/youtube}

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu