GüncelMakaleler

Partizan: Suruç’un Hesabını Soracağız; Hiçbir Düş Yarım Kalmayacak!

Suruç Katliamı'nın 6. yılına ilişkin açıklama yapan Partizan, "Faşizm Suruç’un ve tüm katliamlarının hesabını verecek!" dedi.

Partizan Suruç Katliamı’nın 6. yıldönümüne ilişkin açıklama yayınladı. Açıklamada, 6 yıl önce Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) “Beraber Savunduk Beraber İnşa Edeceğiz” kampanyası hatırlatılarak şunlar söylendi:

“Suruç’ta, “Beraber Savunduk, beraber İnşa Edeceğiz” şiarıyla Kobanê’nin yeniden inşasına destek olmak amacıyla bir kampanya yürüten Sosyalist Gençlik Meclisleri Federasyonu ve onlarla birlikte orada bulunan yurtsever, anarşist ve devrimciler, IŞİD saldırısının hedefi oldu. Saldırıda çoğunluğu genç 33 devrimci, yurtsever ve anarşist yaşamını yitirdi, 150’den fazla insan yaralandı. 20 Temmuz aynı zamanda Türk devletinin, Kürt Ulusal Özgürlük Hareketine ve devrimci-komünist güçlere yönelik yeni saldırganlık konseptinin de işaret fişeği oldu.”

Açıklamada faşizmin, Suruç Katliamıyla devrimcilerle Kürt Ulusal Özgürlük Hareketi’nin dayanışma ve birlikte mücadele etme iradesine yönelik korku ve öfkesinin de açığa çıktığı ifade edildi. “Suruç, bu anlamda gerek demokrasi ve özgürlük gerekse de faşist iktidar açısından tarihsel bir hesaplaşma ve çatışmanın simgesel bir gününü ifade etmektedir” denilen açıklamanın devamında şunlar ifade edildi:

“Suruç’la AKP-MHP faşist bloğu, ezilenlerin bir yandan düzene yönelik her türlü mücadelesine bir gözdağı verirken diğer yandan ve belki de en önemlisi de bu mücadelenin Kürt ulusunun, ulusal haklar, özgürlük ve demokrasi talebiyle büyüttüğü direnişle buluşmasına yönelik tavrını ortaya koydu. Kobanê’nin IŞİD çeteleri tarafından işgal edildiği dönemlerde “Kobane ha düştü ha düşecek” sözleriyle savaşın tam merkezinde durduğunu açıkça dile getiren R.T.Erdoğan, faşizmin Rojava devrimine yönelik düşmanlığını da ortaya koyuyordu.”

Açıklamanın sonunda üzerinden geçen 6 yılda Suruç’a faşizmin adliyelerinden adalet gelmediği de vurgulandı. Partizan, açıklamanın sonunda şunları vurguladı:

“Rojava devrimi’nin 9. yılında ve Suruç Katlimı’nın 6. yılında bir kez daha ilan ediyoruz ki; devrimci-ilerici güçler olarak, ortak düşmana karşı yurtsever hareketle, Kürt ulusuyla, omuz omuza mücadeleyi büyütmeye, Rojava devrimine sahip çıkmaya ve birleşik direnişi inşa etmeye devam edeceğiz! Suruç için adaleti ve faşizm emeğini, alınterini çaldığı, katlettiği; işçiler, gençler, kadın ve LGBTİ+lar için adaleti birleşik mücadelemizle getireceğiz!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu