Güncel

Özgür Gündem Dostları Taksim’deydi

İstanbul: Dün gece (24 Mart) Özgür Gündem gazetesinin basımının gerçekleştiği Gün Matbaası’nı basıldı, gazetenin bugünkü tüm sayılarına el konuldu! Çünkü İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi 1 ay süreyle Özgür Gündem Gazetesi’nin kapatılmasına karar vermişti. Böyle deniliyordu.

Oysa gerçek şuydu ki; devlet gerçeklerin açığa çıkmasını istemiyordu. Hele de bir türlü sindiremediği, imha ve inkar politikalarının kar etmediği Kürt basınının sesini duymak istemiyordu. İşte “yeni konsept” diyerek yürürlüğe koyduğu savaş konseptinin bir parçası olarak Özgür Gündem’in kapatılmasının gerçek nedeni buydu.

Yurtsever basına yönelik bu saldırıya karşı 25 Mart (bugün) Taksim Tramvay Durağı’nda “Özgür Gündem Dostları”nın yaptığı çağrıyla biraraya gelen kitle Özgür Gündem’in kapatılmasını protesto etti. Buradan slogan, alkış ve zılgıtlar eşliğinde yürüyüşe geçen kitle, yol boyunca “Özgür Gündem susturulamaz”, “Özgür Basın susmadı, susmayacak”, “Katil Erdoğan” sloganlarını attı.

Galatasaray Lisesi önünde ilk olarak Bayram Balcı söz aldı ve “Özgür Gündem’i siz gerçek haberleri almayın, öğrenmeyin diye kapatıyorlar. Özgür Gündem’in kapatılması ‘yeni konsept’in bir parçasıdır. Devlet Özgür Gündem’i susturmaya çalışıyor, çünkü yeni devlet katliamlar peşinde” dedi.

Balcı’nın ardından söz alan BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, Özgür Gündem’in kapatılmasının devletin sansür anlayışının tezahürü olduğunun altını çizerek, “Eğer bir ülkede basın özgür değilse, toplum da özgür değildir” dedi.

Eylem “Özgür Gündem onurumuzdur” sloganıyla sona erdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu