EkolojiGüncel

Muğla’da çimento fabrikasına karşı tepki sürüyor

Muğla Menteşe'de 2021 yılında yapımına başlanan entegre çimento fabrikasına karşı tepkisini sürdüren yaşam savunucuları çimento fabrikası önüne giderek basın açıklaması yaptı

Muğla’nın Menteşe ilçesine bağlı Bayır Mahallesi ile Yatağan’ın Deştin Mahallesi arasındaki Tekağaç mevkiinde Muğla Çimento Ticaret AŞ tarafından 2021 yılında yapımına başlanan entegre çimento fabrikasına karşı yaşam savunucularının tepkisi sürüyor.

Deştin Çevre Platformu, Bayır Çevre Komitesi ve MUÇEP Menteşe Meclisinin çağrısıyla Diştin Meydanı’nda bir araya gelen yaşam savunucuları çimento fabrikası önüne giderek basın açıklaması yaptı. “Deştin çayı özgür akacak”, “Çimentocu şirket Muğla’yı terk et” sloganları atan yaşam savunucuları adına basın açıklamasını Burcu Özdemir okudu.

Özdemir, “Aylardan beri direniyoruz. Bayır’daki direniş çadırımızda Nisan ortasından beri gece gündüz direnişteyiz. Şubat ayı ortasında çimento alanında yapığımız eylemde tüm kurumları ister belediye ister çevre bakanlığı ister çimentocuları herkesi uyardık. Bir kez daha uyarıyoruz; biz halkız ve Muğla’da çimento fabrikası istemiyoruz ve bu fabrika yapılamayacak” dedi.

Fabrikanın yaratacağı hava kirliliğine toprakları, ve ormanları yok etmesine izin vermeyeceklerini kaydeden Özdemir, “Çevresel Etki Değerlendirme raporunda yer alan 13 taş ocağı, yer altı su kaynaklarımızı tüketecek. Yer altı göllerimizi yok edecek. Dolayısıyla bu fabrika faaliyete geçtiğinde Muğla susuz kalacak” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu