GüncelKadın

Muğla Barosu kadın avukatların Dilara Yıldız açıklamasına engelledi

Muğla Barosu’na bağlı kadın avukatların, katledilen Dilara Yıldız için yayımlamak istediği basın metni, baro yönetimi tarafından engellendi.

Muğla Barosu Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu’nun, meslektaşları Dilara Yıldız’ın uzman çavuş Oktay Dönmez tarafından katledilmesine ilişkin yayınlamak istediği basın metni Muğla Barosu tarafından engellendi.

Engellemeye ilişkin yazılı açıklama yapan Komisyon, Yıldız için hazırlanan basın metninin hiçbir gerekçe gösterilmeden yayınlanmasına izin vermeyen baro yönetiminin kadın avukatlara başka bir açıklama metni gönderdiği kaydedildi.

Kadın avukatlar, bunun üzerine yayımladıkları açıklamada, erkek tahakkümü karşısında çaresiz olmadıklarını belirterek, şu ifadelere yer verdi:

Mensubu olduğumuz baro başkanı İstanbul Sözleşmesi hükümlerini sahiplendiğini açıklamasına rağmen, baronun yıllardır kadın hak ve özgürlük mücadelesinin yanında yer alan kadın avukatların yazdığı açıklamayı kabul etmekten imtina etmesi bizler için üzücüdür. Kadın meslektaşımızın bir erkek tarafından katledilmesi sonucu duyduğumuz acıyı, öfkeyi, kadınların yaşam haklarına dair söyleyecek olduğumuz sözleri beyan etmemizin engellenmesini kabul etmiyoruz.

Konuya dair görüşüle Muğla Barosu Başkanı Cumhur Uzun ise, yönetimin kararını şöyle savundu:

Herhangi bir engellememiz yok. Metin içeriğinin kurumsal kimliğimize uygun düşmeyen ifadeler nedeniyle düzeltilmesini istedik. Onlar düzeltmek istemedi. Ortaklaşma sağlanamadığı için bireysel olarak yayınladılar. Metinde yargı bir bütün olarak suçlanıyordu. ‘Gereğini yapmayan yargı’ deniliyor. Ama biz biliyoruz ki canla başla mücadele eden yargı mensupları var. Yetemiyorlar. Ama onların yetemiyor olması yaptıklarını görmezden gelmemize neden olmamalı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu