GüncelKültür&Sanat

Mersin’de Kürtçe tiyatroya önce izin verildi, sonra yasaklandı!

Mersin'de izin verilen Kürtçe tiyatro oyunu "Tartuffe" izleyicilerle buluşmasına 20 saat kala Valilik tarafından yasaklandı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre Salonu’nda bugün oynanması beklenen “Tartuffe” adlı Kürtçe oyunu Mersin Valiliği tarafından yasaklandı.

Mersin Valiliği’ne tiyatro oyunu için yapılan başvuruya onay verilmesinin ardından salon tutuldu. Salon tutulduktan sonra oyunun yasakladığı bildirildi.

Oyunun yasaklanmasına ise “Kamu düzeni ve güvenliğini bozacağı” iddiası gerekçe gösterildi.

Belediye ile iletişime geçen oyun ekibi, Mersin Valiliği’nin yasağının keyfi olup, CHP Belediyesi’nin Kürtçe’ye yönelik yasaklama tutumuna tavır alarak salonu açmasını istedi. Belediye, valilik kararını uygulayacaklarını ifade etti.

Yasaklamaya ilişkin yazılı açıklama yapan Amed Şehir Tiyatrosu, oyuna yirmi saat kala izin verilmediğinin bildirildiğini kaydetti. Yasağın keyfi olduğunun altı çizilen açıklamada , “Son günlerde Kürt ve muhalif sanata yapılan faşizan yasaklamaların hızla devam edeceği kaygısını taşıyoruz. İktidarın Kürt sanatına, kültürüne, diline, siyasetine ve yaşam alanına uyguladığı faşizan tutumun yanında Adana ve Mersin CHP belediyelerinin de yasal olmayan fiili tutumu kabullenişi ve ısrarla bizden ‘izin belgesi’ istemesi durumu asimilasyoncu politikaların karşısında cesaretli davranmadıklarını göstermektedir. Adana ve Mersin CHP yönetimi ve belediye bürokratları, yaşanan bu durum karşısında tutundukları aciz tavırla, asimilasyoncu bilinçaltı ve korkuyla mı Türkiye’de demokratik bir zemin yaratacak? Mersin seyircilerimizden geç bilgilendirme yaptığımız için özür dileriz. Oyun ekibi olarak, buradaydık ve oyunu oynamakta ısrarcı davranıp bütün gün müzakerelerde bulunduk ama sonuç alamadık” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu