Güncel

Mersin’de Alevi aileye yönelik saldırı protesto edildi

Mersin'de Alevi ailenin evine yönelik ırkçı saldırı İHD tarafından protesto edildi

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi, Yenişehir ilçesinde Kürt Alevi aileye yönelik ırkçı saldırıyı protesto etti. Basın toplantısında, ailenin evinin kapısına saldırgan ifadelerle yazılama yapılmasının soruşturulması istendi.

Toplantıda basın metnini İHD Yönetim Kurulu üyesi Bekir Sıtkı Keçeci okudu. Irkçı saldırıların son örneğini Mersin’de Adıyamanlı Kürt Alevi Engin Arici isimli kişinin yaşadığını belirten Keçeci, evinin kapısına “Alevi, Kürt, defol, ölüm” yazıldığını hatırlattı. Devletin geçmişten bugüne Alevilere ve Kürtlere yönelik ırkçı katliamları kışkırttığı hatırlatılan açıklamada şunlar söylendi:

“Alevilere yönelik inanç ayrımcılığı ve Kürt sorunundaki çözümsüzlük ısrarı, nefret dilinin öncelikli ögeleridir. Hatırlanacak olursa, 19 Aralık 1978 gecesi, Maraş’ta Çiçek Sineması’na bomba atıldığı söylemi üzerinden, o dönemde kentte bilinçli olarak tırmandırılan Alevi-Sünni gerginliği, Alevilere yönelik saldırılara dönüştürülmüş, ülke tarihinin en kanlı katliamlarından biri olan Maraş katliamı yaşanmış ve o zaman da kapılara  kırmızı çarpı (X) işaretleri konulmuştur.”

Saldırının soruşturulması gerektiğini belirten Keçeci olayın takipçisi olacaklarını vurguladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu