GüncelLGBTİ+

Mersin Onur Haftası yasaklandı

Mersin Onur Haftasının Valilik tarafından yasaklanmasının ardından Mersin Onur Komitesi, "Onur haftası yaşanacak" dedi. Bugün ise Komitenin çağrısıyla Mersin tabip Odasında yapılan açıklama ile yasak protesto edildi.

Mersin Valiliği; 15 gün boyunca gösteri yürüyüşü, açık hava ve kapalı alan toplantıları, basın açıklaması, film gösterimi, şenlik festival, bildiri dağıtma, konferans, seminer, spor müsabakası gibi etkinlikleri yasaklandığını duyurmuştu.

Yasaktan sonra yazılı açıklama yapan 8. Mersin Onur Haftası Komisyonu, yasağın hukuksuzluğuna vurgu yaparak şu ifadelere yer verdi:

“8.Mersin Onur Haftası bu sene de hukuksuz bir şekilde yasaklandı! Geçtiğimiz yıllarda nasıl tüm yasakları yasakladıysak bu sene de her yerde olmaya devam edeceğiz!

Mersin’de 15 gün boyunca LGBTİ+ temalı etkinlik yapmak yasaklandı. Etkinlik yapmayı planladığımız işletmeler, otellere yasak kararı tebliğ edilerek paydaşlarımız taciz edildi!

Her hafta maç yaptığımız halı sahamız dahil olmak üzere tüm paydaşlarımıza gözdağı verildi! Bunlar tanıdık baskılar! Bunlara papuç bırakmayacağız!

Mersin’de Onur Haftası yasaklarla başladı: “Bizleri bir illüzyona inandırmaya çalışan iktidar ve şürekası karşısında LGBTİ+’ları buluyor”

Bugün ise 8. Mersin Onur Haftası Komisyonu’nun çağrısıyla Mersin Tabip Odası, Muamma LGBTİ+ Derneği, Hayat Ağacı Kadın Kooperatifi, Günebakan Kadın Derneği, Eğitim-Sen Mersin Şubesi, Türkiye İşçi Partisi – Cinsiyet Eşitlik Birimi, Uluslararası Travma Önleme ve Rehabilitasyon Merkezi, Mersin Halkevleri, Mersin Kadın Savunması, Mersin SYKP, Muamma Futbol Takımı, Mersin Barosu İnsan Hakları Merkezi, Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi, Özgürlükçü Hukukçular Derneği kadın Komisyonu’nun katılımıyla Eğitim-Sen şubesinde basın açıklaması yapıldı.

Yapılan açıklamada, “Bugünkü kararlarınız gelecek nesillerinizi bu utançtan, yükten, korku toplumundan ve faşizmden özgürleştirmek adına olmasını umuyoruz.

Çünkü biz bütün varlığımızla inanıyoruz ki dünyayı güzellik kurtaracak, bir insanı sevmekle başlayacak her şey!

Bizler bu günleri ve sizleri kötü bir dönem ve o dönemin suç ortakları olarak hatırlayacağız ve yazacağız, ancak sizler çocuklarınıza, torunlarınıza nasıl bir kent, nasıl bir ülke, nasıl bir yarın bırakacağınızın sorumluluğunu alsanız iyi olur.

Sayın valim, sayın belediye başkanlarım, sayın vekillerimin çocukları ve torunları hariç değil!!

8. Onur Haftamız kutlu olsun!

Yaşasın Onurlu mücadelemiz.” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu