Emek

Mersin Limanı’nda işçiler iş bıraktı

H. Merkezi: Mersin Uluslararası Liman İşletmesi’nde (MIP) çalışan işçiler, haklarını alamadıkları için iş bıraktı. İşçilerin iş bırakması üzerine limanda işlerin durduğu bildirildi. Bir kısım işçiler liman girişinde eylem yaparken, içeri giren işçilerin ise makineleri çalıştırmayarak başlarında bekledikleri kaydedildi.

MIP’de çalışan Liman-İş Sendikası’na bağlı yaklaşık bin 400 işçinin performans primlerini alamadıkları gerekçesiyle başlattıkları eylem sürüyor. Vardiyadan çıkan işçilerden bir kısmı liman girişinde eylemlerini sürdürürken içeri giren işçilerin ise makineleri çalıştırmayarak başında bekledikleri ifade ediliyor. Liman yönetimine 18 maddelik isteklerini sıralayan işçilerin taleplerinin kabul edilene kadar eylemlerini sürdürecekleri belirtildi. İşçilerin çalışmaması üzerine Mersin Limanı’ndaki gemi giriş çıkışlarının da yapılmadığı gelen bilgiler arasında.

Liman önünde eylemlerini sürdüren işçiler patronun tek taraflı sözleşmeyi ihlal ederek personelin hak ettiği performansı ödemediğini kaydetti. İş kazası yapanların 2 ay ücretsiz izne gönderildiğini söyleyen işçiler ağır şartlarda çalışan arkadaşlarının asgari ücrete mahkum edildiğini de anlattı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu