Güncel

Mersin İHD kayıpların akibetini sordu!

“Bugün hala belki bir haber alınır, bir mezar üstüne taş konur diye sokaklardayız”

Mersin: 31 Mayıs günü Kayıplar Haftası nedeniyle bir açıklama yapan İnsan Hakları Derneği Mersin Şubesi yönetim kurulu üyesi Avukat Emrullah Şam, her yıldönümünde olduğu gibi bu senede zorla kaybedilenlerin akıbetinin değişmediğini söyledi. Şam,“Evden, işyerinden, okuldan alındıktan sonra bir daha bulunamayan insanların yakınları hala gözlerimizin içine bakıyor. Bugün hala belki bir haber alınır, bir mezar üstüne taş konur diye sokaklardayız” dedi.

Bu arayışın tüm kayıplar bulununcaya kadar devam edeceğini ifade eden Şam, “Toplum ve devletimiz artık bu kayıplar gerçeği ile yüzleşmelidir. Her kaybın hesabını soramayan ve vermeyen devlet, demokratik ve hukuk devleti olmaktan çok uzaktır” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler tarafından ‘Bütün kişileri zorla kaybedilmeden korumak için uluslar arası sözleşmesi’ imzalandığını hatırlatan Şam, ”Bu sözleşeme ile zorla kaybedilme insanlık suçu sayılmış ve devletlere yasalarında bu sözleşmeler uyarında düzenlemeler yapılması zorunluluğu getirilmiştir. Ancak Türkiye hala bu sözleşmenin tarafı olmamıştır şeklinde bilgi verdi.

Hiçbir sözleşeme ve belgenin kaybedilmiş bir insanın acısını yerine getirmeyeceğini savunan Emrullah Şam, “Ancak hepimizin gözleri önünde çekilip alınan kaybedilen insanların yakınlarının adalet talepleri ancak bu yolla yerine getirilebilecektir” diyerek hükümeti sözleşmeyi imzalamaya çağırdı.

İHD Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi de yaşanan kayıplarla ilgili hazırladıkları mektupları tüm Mersin Milletvekillerine gönderdiklerini ifade etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu