Güncel

Kürt düğününe ırkçı saldırı

Kürt bir ailenin düğününün yapıldığı salonu, basan 50 kişilik ırkçı grup, pompalı tüfek, döner bıçağı, satır ve sopalarla önlerine gelene saldırdı. Saldırıda 5’i ağır olmak üzere 15 yurttaş yaralanırken, yaklaşık yarım saat süren saldırı boyunca olay yerinde olan onlarca polisin saldırıya müdahale etmediği belirtildi.

İstanbul’un Zeytinburnu ilçesindeki Yiğitoğlu Düğün Salonu’nda Batman Kozluklu bir ailenin nişan düğünü, gece saat 22.00 sularında ırkçı bir grup tarafından basıldı. Alınan bilgilere göre, önce 5 kişi olarak düğün salonunun kapısı önüne gelen ırkçılar, slogan attıktan sonra kapı önündeki yurttaşlara saldırdı. Bu grubun hemen arkasından gelen ve sayıları git gide artarak 50’yi bulan grup, ellerindeki sopa, bıçak ve taşları düğüne gelen yurttaşlara fırlattı. Neye uğradıklarını şaşıran düğün sahiplerinin üzerine bu seferde olay yerine gelen 34 HR 0549 plakalı BMC marka bir minibüsün içinden çıkarılan pompalı tüfekle ateş açıldı. Aracın sahibinin minibüsün kapısını açarak, araç içindeki pompalı tüfek, kuru sıkı tabanca, satır, sopa ve döner bıçaklarını saldırgan gruba teslim ettikten sonra aracını da orada terk ederek, hızla uzaklaştığı kaydedildi. Araçtaki silah ve aletleri alan ırkçı grup, pompalı tüfekle 2 el ateş ettikten sonra tüfeğin tutukluk yaptığı belirtildi.

Silahtan çıkan saçmaların isabet ettiği Zeki Şayak ağır yaralandı. Görgü tanıkları yaklaşık yarım saat süren saldırı esnasında olay yerinde bulunan 20 kadar polisin hiçbir şekilde olaya müdahale etmediğini belirtti. Saldırgan grubun içinde çocuk ve kadınların bulunduğu, salona girmeye çalıştığı ve bunun güçlükle engellendiği öğrenildi. Grubun salona girmesi halinde bir facianın yaşanabileceği ifade edildi. Saldırı sonucu 5’i ağır olmak üzere 15 yurttaş yaralandı. Yaralılar Samatya, Bakırköy, Bağcılar, Bahçelievler ve Cerrahpaşa’daki hastanelere sevk edildi.

 

‘Saldırı organize’

Saldırının ardından yaralan ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi’ne kaldırılan yurttaşlar, saldırının çok organize biçimde geliştiğini ifade etti. Kendilerine saldıranların düğün salonunun bulunduğu mahallede oturanlar olduğunu söyleyen Faruk Demir, bir anda üzerlerine gelen grubun, “Burası bizim mahallemiz. Burada Kürtçe şarkı söyleyemezsiniz” diyerek, saldırdığını anlattı. Koluna ve göğsüne aldığı darbelerle yaralanan Demir, saldırgan grubun ellerine ne geçirdiyse kendilerine attığını söyledi.

 

Polis saldıranı serbest bıraktı

Düğün gecesi kabusa dönen damat Eyüp Solun ise, “Düğünüm zehir oldu” diyerek, saldırı ile neye uğradıklarını şaşırdıklarını belirtti. Saldırı esnasında orada bulunan polislere, “neden müdahale etmediklerini” sorduğunu belirten Solun, saldırganlardan birini yakalayarak polise teslim etmelerine rağmen polisin o kişiyi gözleri önünde serbest bıraktığını söyledi. Düğün salonu önüne getirilen ve içinde saldırı aletlerinin bulunduğu minibüse ve anahtarlarına el koyduklarını söyleyen Solun, aracın daha sonra polisler tarafından çekici ile çekildiğini aktardı.

 

Saldırganlardan sadece 4’ü gözaltına alındı

Hastanelere sevk edilen yaralılardan, silahtan çıkan saçmaların isabet ettiği Zeki Şayak’ın ağır yaralandığı ve ameliyata alındığı, Rıdvan Solun’un 4 parmağının kesildiği, Ferhat Uluışık’ın başından ağır yaralandığı, Muzaffer Solun’un göğüs bölgesine ciddi darbe aldığı öğrenildi. Yaralılardan 5’inin hastanelerdeki tedavisi devam ederken, 10 yaralı ise ayakta tedavi edilerek taburcu edildi. Öte yandan söz konusu düğün salonunda daha önce de Kürt ailelerin düğününe benzer biçimde saldırılar yapıldığı öğrenildi. Edinilen bilgilere göre, saldırıyı gerçekleştiren gruptan 4 kişi gözaltına alındı. Yine saldırıya maruz kalan Kürt yurttaşların da ifade için Zeytinburnu İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi. (diha)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu