Emek

KESK, sahte sendika yasasına karşı alanda

Bursa: 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Yasası’nda yapılmak istenen değişiklik aldatmacasının TBMM’ye gelmesiyle KESK’li emekçiler alanlara çıkarak emekçilerin taleplerini yok sayan, sendikal hak ihlallerinin ve sefaletin temel kaynağı olan bu emek düşmanı yasa taslağına karşı tepkilerini haykırdılar.

2 Nisan günü Setbaşı Köprüsü’nde biraraya gelen emekçiler “Grevsiz toplu sözleşme, toplu sözleşmesiz sendika olmaz! KESK Bursa Şubeler Platformu”  yazılı pankart açarak alkış ve sloganlarla Orhangazi parkına yürüdüler.

Burada KESK Bursa Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hasan Özaydın emekçiler adına basın açıklamasını okudu. 2001 yılından itibaren yürürlükte olan ve bugün üzerinde sözde iyileştirme yapılıyormuş gibi gösterilen bu yasa ile kamu emekçilerine grevsiz toplu sözleşme ile birçok hak ihlali dayatılmak istendiğini ifade etti.

Özaydın KESK’in geçmişten beri hak ihlallerine karşı mücadele tarihine vurgu yaparak  “Kamu hizmetlerini adım adım paralı hale getirerek tasfiye eden, esnek, güvencesiz, performansa dayalı çalışmayı kamuda asli çalışma tarzına dönüştüren düzenlemeler karşısında tüm kamu emekçilerini haklarına ve geleceğine sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

Eyleme aralarında Partizan’ın da bulunduğu birçok ilerici, devrimci kurum temsilcileri de katılarak destek verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu