EmekGüncel

KESK Amed Şubeler Platformu: KHK’ler gidecek biz kalacağız

KESK Amed Şubeler Platformu, Kanun Hükmünde Kararname’nin iptal edilmesi ve kamu kurumlarında ihraçlara olanak sağlayan 375 Sayılı KHK’ye eklenen geçici 35’inci maddenin kaldırılmasına ilişkin açıklama yaptı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Amed Şubeler Platformu, Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) iptal edilmesi ve kamu kurumlarında ihraçlara olanak sağlayan 375 Sayılı KHK’ye eklenen geçici 35’inci maddenin kaldırılmasına ilişkin Yenişehir ilçesinde bulunan Hazal Park’ta açıklama yaptı.

“KHK’ler gidecek biz kalacağız” diyen KESK Amed Şubeler Platformu, iktidarın OHAL ardından 6 yıldır KESK’i kriminalize etmeye çalıştığını belirtti.

Açıklamayı okuyan Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜM BEL-SEN) Amed Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Ayşe Kuran, “OHAL ardından 6 yıldır emek örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının fiili meşru mücadele yöntemi olan miting ve basın açıklamaları, çeşitli gerekçeler gösterilerek engellenmektedir. Siyasi iktidar, ülkede kamu emekçilerinin ekonomik ve demokratik haklarını savunan, emek mücadelesi veren KESK’i, kriminalize etmek için her türlü hukuksuzluğu pervasızca uygulamaktadır” dedi.

Devamında yaşadıkları süreci aktaran Kuran, KHK’lerin iptal edilmesi ve kamu kurumlarında ihraçlara olanak sağlayan 375 Sayılı KHK’ye eklenen geçici 35’inci maddenin kaldırılmasını istedi.

Kuran  açıklamanın devamında şunları söyledi:

“Haklarında memuriyeti engelleyen herhangi bir kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan, hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen tüm arkadaşlarımızın dosyaları herhangi bir ceza verilmeden sonuçlandırılmalı ve bugüne kadar ihraç edilen tüm arkadaşlarımız bütün haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmelidirler. İhraç olan kamu emekçilerinin en sonuncusu dönene kadar mücadeleye devam edeceğiz.”

(MA)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu