Emek

“İş kazası değil, bu bir cinayet!”

İstanbul: 11 Mart Pazar akşamı Esenyurt’ta bulunan, inşaat işçilerinin yaşadığı çadırda yangın çıkmış ve 11 işçi yaşamını yitirmişti.

Bugün (15 Mart) saat 15.00’te Esenyurt Real Durağı’nda Partizan‘ın da içerisinde bulunduğu, demokratik kitle örgütleri, biraraya gelerek yaşanan işçi katliamına sessiz kalmayacaklarını dile getirdiler.

Durakta toplanan kitle çadırlara doğru yürüyüşe geçerek; Davutpaşa’da, Elbistan’da, Fatih’te, Adana Kozan’da ve daha birçok yerde yaşanan işçi cinayetlerine dikkat çektiler. Çadırların önüne gelindiğinde basın açıklaması yapıldı.

Kitle adına açıklama yapan Esin Yıldız; “Nasıl ki Sivas katliamı zaman aşımı gerekçe gösterilerek unutturulmak, üzeri kapatılmak isteniyorsa, nasıl ki Uludere Roboski katliamı, katledilenlerin ailelerine tazminat verilerek üzeri kapatılmak isteniyorsa, aynı şeylerin bu cinayet somutunda da olmasına izin vermemeliyiz. 11 işçi kardeşimizin katledilmesini unutmayacağız/unutturmayacağız” dedi.

Açıklamadan sonra direnişte olan, Maltepe Belediyesi işçileri ve MEPA işçileri söz alarak direnişlerini anlattılar ve yaşanan işçi katliamlarına değindiler. Ardından eylem; “İş kazası değil, bu bir cinayet!”, “Katil devlet hesap verecek!”, “Katillerden hesabı emekçiler soracak!” sloganlarıyla sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu