GüncelKadın

Katledilen avukat Dilara Yıldız İstanbul Barosu önünden uğurlandı

Hakkında koruma kararı olmasına rağmen katledilen Av. Dilara Yıldız kayıtlı olduğu İstanbul Barosu önünde yapılan törenle uğurlandı.

Oktay Dönmez tarafından hakkında koruma kararı olmasına rağmen katledilen Av. Dilara Yıldız için kayıtlı olduğu İstanbul Barosu önünde tören düzenlendi.

Törene Dilara Yıldız’ın annesi Elvan Yıldız, kız kardeşi Merve Yıldız, İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu ile çok sayıda avukat katıldı. Anne Elvan Yıldız şunları söyledi:

“Benim çocuğum hiç yerine öldü. Çok ceza almasını istiyorum, oradan çıkmamasını istiyorum. Acım büyük. Acımla birlikte öfkem de çok büyük. Yavrumu boş yere öldürdü, cani. Gerekli cezayı alsın, hiç dışarıya çıkmamasını istiyorum, ömür boyu dışarı çıkmasın istiyorum. Kızımı tehdit ediyordu”

İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu ise söz alarak şunları ifade etti:

“Bu cinayet şimdiye kadar işlenen cinayetlerden çok farklı. Bize, dünyaya bir şeyler anlatması gereken bir cinayet. Bizler bu ülkenin bütün avukatları olarak bir kurşun yedik. Bu kez kurşunu biz yedik. Bundan hepimiz ders almalıyız. Kadın cinayetlerini önlemeye yönelik olarak alınan önlemler şu ana kadar yapılanlardan ibaret olmamalı. Biz mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz. Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayana kadar barolar olarak bu mücadeleye devam edeceğiz. Kadın cinayetlerinin önlenmesi adına hukukçular olarak ne yapılması gerekiyorsa yapmaya sonuna kadar devam edeceğiz.”

Törenin ardından Dilara Yıldız’ın cenazesi toprağa verilmek üzere Samsun’un Bafra İlçesi’nin Aktekke Köyü’ne götürüldü.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu