GüncelKadınKültür&Sanat

KASED için İstanbul’da tanıtım etkinliği

Kadın Kültür Sanat Edebiyat Derneği (KASED) tanıtımını gerçekleştirmek için İstanbul’da verilen konsere oldukça coşkulu geçti.

Kadın Kültür Sanat Edebiyat Derneği (KASED) tanıtımını gerçekleştirmek için Şişli’de bulunan Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde konser düzenledi. Kiği, Karakoçan, Adaklı, Yayladere, Yedisu ilçeleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nden (KAYYDER) sanatçı kadınlar, Nurcan Değirmenci ve Özlem Taner’in sahne aldığı konsere Barış Anneleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Jinekoloji, Yeni Demokrat Kadın (YDK) Tevgera Jinên Azad (TJA), Kadın Zamanı Derneği, Feminist Kadınlar, KAYYDER ve çok sayıda kişi katıldı. Dinleyiciler konsere yoğun ilgi gösterdi.

Konserde açılış konuşmasını yapan MKM sanatçısı Zeycan Ateş, KASED’in tanıtımı için gerçekleştirilen konsere gelen herkesi selamladı.

Koma Jinen KAYYDER yöresel kıyafetleri ile sahne aldı, Kürtçe Türküler söyledi. Dinleyiciler de KAYYDER sanatçılarının söylediği Kürtçe parçalara alkış ve zılgıtlarla eşlik etti. Ardından KASED’e destek olmak için sahne alan KAYYDER sanatçılarına KASED ve Kürt Dili ve Kültürü Ağı (NÇM) adına KASED üyesi Şîlan Dora, teşekkür ederek plaket verdi.

KAYYDER sanatçılarının ardından sanatçı Nurcan Değirmenci sahne alarak mücadeleyi, bölge kentlerinin güzelliğini anlatan Kürtçe ve Türkçe şarkılar söyledi. Dinleyiciler Nurcan’ın mücadeleyi, bölge kentlerinin güzelliğini anlatan “stranları” söylediği sırada alkışlar ve zılgıtlarla eşlik etti. Ardından müzik eşliğinde dinleyiciler halay çekti. Nurcan’ın parçanlarının ardından TJA aktivisti Eylem Sarıca, Nurcan’a plaketini verdi. Bu sırada dinleyiciler “Jin jiyan azadi” sloganı ve alkışlarla destek oldu.

Konser, Özlem Taner’in sahne almasıyla devam etti. Özlem, Kürtçe ve Türkçe Türküler söyleyerek dinleyicilere keyifli anlar yaşattı. Dinleyiciler Özlem’in birçok Türkülerinevzafer işaretleri ile eşlik etti.

Stranların ardından Kadın Zamanı Derneği Başkanı Dilek Başalan, “Bu üzerimizdeki dumanı kadın zamanı kaldıracak” diye diyerek Özlem’e plaketini verdi.

Konser, alkışlarla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu