Güncel

Kartal Meydanı’nında HDP mitingi: Çözüm HDP’de

HDP’nin "Çözüm Biz’de” şiarıyla Kartal Meydanı’nda düzenlediği miting alanı akın eden binler, hep bir ağızdan çözümün HDP olduğunu haykırdı. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Diyarbakır’ın ardından İstanbul’da “Çözüm Biz’de Savaşlara ve Sömürüye Hayır!” şiarıyla miting düzenliyor. HDP bayraklarıyla süslenen miting alanına, Türkçe ve Kürtçe miting sloganının yazılı olduğu pankart asıldı. Ayrıca üzerinde, “Aysel Tuğluk serbest bırakılsın” yazılı pankart asıldı.

Mitinge katılmak isteyenler, polisler tarafından kurulan 4 noktadan alana giriş yaptı. Polisler her noktada yurttaşları didik didik aramadan geçirdi. Polisler, 10 yaşındaki bir çocuğu, ulusal kıyafet giymesi nedeniyle alana almadı. Engellere rağmen binler Kartal Meydanı’nda aktı. Edirne, Bursa, Kocaeli ve İstanbul’un ilçelerinden binlerce kişi toplu taşıma araçları ve otobüslerle mitinge katıldı. Toplu taşıma araçlarında zılgıtlar ve şarkılar eşliğinde halaya duran yurttaşlar renkli görüntüler oluşturdu. Yine kadınların rengarenk elbiseleri dikkati çekti.

Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyesi yüzlerce kadın, tutsak Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk’un dev posteriyle alana giriş yaptı. Bankalar Caddesi’nden miting alanına kadar yürüyen kadınların zılgıt ve alkışları hiç eksik olmadı. Yürüyüş boyunca hasta tutuklulara özgürlük talep edildi. Kadınların ulusal kıyafetleri dikkat çekerken, yürüyüş sırasında “Bijî berxwedana zindanan”, “Aysel Tuğluk onurumuzdur” ve “Jin, jiyan, azadî” sloganları atıldı.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDK Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Devrimci Parti, Halkevleri, Pir Sultan Abdal Derneği, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ilçe örgütleri, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), KÖZ, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Özgür Lise, Kaldıraç ve çok sayıda kadın ve sivil toplum örgütü temsilcileri de mitinge katıldı. Hasta ve infazı yakılan tutuklular için Adalet Nöbeti tutan aileler de mitingde yerlerini aldı.

Miting alanını dolduran binlerce kişi sahneden çalınan ezgiler eşliğinde uzun bir süre halaya durdu. Sıcak havaya rağmen coşkularından ödün vermeyen kitle, sık sık “Bê Serok jiyan nabe”, “Bijî berxwedana zindanan” ve “HDP halktır halk burada” sloganları attı.

Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşuyla miting başladı. Miting Tertip Komitesi’nin, “Tabela partisi’ diyenler kimin tabela partisi olduğunu görecekler” sözleri kitle tarafından alkışlandı.

Sonrasında HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encü konuştu.

Yoğun katılımın partilerinin gücünü bir kez daha gösterdiğini vurgulayan Encü, hiçbir gücün HDP’yi kapatamayacağını ifade etti. HDP İstanbul İl Eşbaşkanı İlknur Birol ise, “Bu alandan bir fotoğraf çekelim de görsünler. İşçiler, emekçiler, kadınlar, gençler, Aleviler, Sünniler, inançlarına özgürlük isteyenler, Kürt halkı, Türkler burada mı?” diye sordu. Binlerce kişi hep bir ağızdan “burada” yanıt verdi. Birol, savaş, sömürü, tecrit ve yalanlara karşı çözümün adresini binlere sordu. Binlerce kişi hep bir ağızdan “HDP” diye cevap verdi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş  Sözcüsü Cengiz Çiçek yaptığı konuşmada, “Savaşa ve Sömürüye Hayır” diyerek sözlerine başladı.

Çiçek, “Bugün birileri mücadelede umuda dair bir inanç varsa o inancı ayakta tutan sizlere ve sizlerin değerlerinize her türlü küfürü ediyor. Buna razı miyiz?

AKP MHP iktidarı yalanlar siyasetine devam ediyor. Diyor ki, biz yerli ve milliyiz. Hadi oradan. Evet soruyoruz, cevabını sizden bekliyoruz. Kendi halkını açlık sınırlarında tutanlar halkçı olabilir mi? Kasikci cinayetinde dosyayı kendi katillerine teslim edenlerden milli olabilir mi?” şeklinde konuşmasına devam etti.

Mitingde konuşan HDP İstanbul İl Eş Başkanı İlknur Birol, iktidar sürekli ‘büyük fotoğraf’ diyor. O büyük fotoğrafta çeteler, katiller, tecavüzcüler var. Biz de buradan bir fotoğraf alalım. Burada işçiler emekçiler, Kürt halkı, Aleviler, devrimciler var. Asıl büyük fotoğraf bu.” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu