GüncelKadın

Kadıköy’de İran’da direnen kadınlarla dayanışma eylemi

İran'da Masha Amini isimli genç bir Kürt kadının Molla rejimi tarafından katledilmesiyle başlayan direnişle dayanışma amacıyla Kadıköy'de bir eylem gerçekleştirildi.

YDK’nın da bileşeni olduğu Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla bir araya gelen kadınlar Kadıköy Eminönü iskelesinde biraraya geldi.

“İran’da Türkiye’de ve her yerde özgürlük, azadi, freedom” yazılı pankartın açıldığı eylemde; “İran’da katledilen kadınlar mücadelemizde yaşıyor”, “Kadının kurtuluşu devrimde”, “Türkiye’den İran’a yaşasın kadın dayanışması”, “İran’da Ortadoğu’da dünyada yaşasın devrim”,  sloganları atılırken Mahsa Amini’nin fotoğrafları fotoğrafları taşındı. Alanın etrafı polis çemberine alındı, yalnızca tek kapıdan eylem alanına arama yapılarak giriş yapılabildi. Alana Farsça dövizle girilmesine izin vermeyen polisler dövizlere el koydu. Ancak buna rağmen alanda Farsça yazılı dövizler açıldı.

Eylemde gökkuşağı bayrağı açılırken kadınlar uzun süre slogan attı, saçlarını kesti.  Alkış ve zılgıtlarla eyleme başlayan kadınlar, gerici İran rejimine karşı boyun eğmeyen, biat etmeyen kadınların daima var olduğunu ve olmaya devam edeceğini dile getirdi. Eylemde Mahsa Amini için bir performans sergilendi. Oyun sonrasında, “Jin jiyan azadi” sloganı atıldı.

Basın açıklaması Farsça ve Türkçe olarak iki ayrı dilde okundu. Ortak basın açıklamasını okuyan Kadın Zamanı Derneği’nden Dilek Başalan, Mahsa Amini’nin katledilmesinin ardından başlayan direnişlerde 200’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini, en az 5 bin kişinin İran rejimi tarafından tutuklandığından bahsederek, “Tutuklananların arasında 16 basın mensubu bulunmakta. Tutuklananların birçoğuyla ilgili haber alınamıyor. Hukuksuzluğun, şiddetin sembolü haline gelen Evin Hapishanesi direnişçiler ile doldurulurken; kadınlar, faşist rejim tarafından cinsel şiddetle tehdit edilmekte. Direniş ise kadınların öncülüğünde ülkedeki tüm illere yayılmış bulunmakta. Şeriat hükmü ile yaşamayı reddeden kadınların direnişi şimdi tüm halkların direnişine dönmüş durumda” diye konuştu.

İranlı kadınların ve İran halkının molla rejimine karşı verdiği mücadelenin yanında olduklarını söyleyen Dilek Başalan, “Şeriata göre dizayn edilen hükümlerle kadınların hayatlarını, haklarını ve iradelerini yok sayarak onları belli kalıplara sığdırmaya çalışan dinci faşist İran rejimine karşı boyun eğmeyen, biat etmeyen kadınlar daima var olmuştur, olmaya da devam edecektir” dedi.

Eyleme İranlı göçmenlerin başta kadınlar olmak üzere yoğun katılımı dikkatlerden kaçmadı. İranlı kadınların çok öfkeli olduğu eylem sonrasında yapılmak istenen yürüyüşe polis izin vermedi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu