Güncel

İzmir’de eylem: Düzeni sarsalım, insan onuruna yaraşır yaşamı kuralım

İzmir'de biraraya gelen çok sayıda kişi açlığa, yoksulluğa ve sefalete karşı direnişe çağırdı

İzmir’de aralarında Partizan, Yeni Demokrat Gençlik (YDG), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), Kaldıraç, ve BDSP’nin de olduğu çok sayıda devrimci*demokrat kurumlar ile demokratik kitle örgütü, “Krizin bedelini ödemeyeceğiz, insanca ve onurlu yaşam istiyoruz. Genel grev genel direniş” şiarıyla, Karşıyaka çarşıda basın açıklaması yaptı.

ETHA’nın haberine göre, Burada halka yönelik yapılan konuşmalarda sermaye daha fazla kar elde etsin diye halkın her gün daha yoksullaştığına dikkat çekildi. Sermayenin temsilcisi AKP’nin bekası için her türlü baskı ve hukuksuzlukla yarattıkları krizi işçi ve emekçilerin üstüne yıktığı belirtilen konuşmalarda, dün akşam milyonların öfkesinin sokağa taştığı kaydedildi.

Konuşmalarda, “Pazarda, markette, faturalarda, benzinde, kiralarda yapılan zamlarla en temel ihtiyaçlara bile ulaşmakta zorlanan bizler bu gidişe DUR demek için bir araya geldik. Adaletsizliğe, baskıya, sömürüye, doğanın talanına, kadın cinayetlerine karşı sesimizi yükseltmeye geldik! Artık her zamankinden çok daha fazla yan yana gelmeye, birleşmeye ve örgütlenmeye ihtiyacımız var. Öfkemizi, tepkimizi daha görünür kılmak, istem ve taleplerimizi gerçekleştirebilmek için genel grev, genel direnişi ortaya koymak, somut adımlar atmak her zamankinden daha yaşamsal” denildi.

“Bu daha başlangıç mücadeleye devam” vurgusu yapılan konuşmalarda hükümeti düşürecek, düzeni sarsacak, insan onuruna yaraşır bir yaşamı kuracak  tek gerçek gücün örgütlü bir toplum olduğunun altı çizildi. Bu gidişata durmak için sokağa, eyleme ve örgütlenmeye çağrı yapılan konuşmalarda, şu talepler de sıralandı:

▪ “Yapılan zamlar geri alınsın.
▪ Krizin bedeli patronlara.
▪ Hükümet derhal istifa etsin.
▪ İnsanca yaşamaya yeten, vergiden muaf asgari ücret.
▪ Herkese iş ve gelir güvencesi sağlansın.
▪ İşten atmalar yasaklansın.
▪ Ücretsiz eğitim, barınma ve sağlık hakkı verilsin.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu