Güncel

İstiklal Caddesi ile ilgili yeni yasaklar

İstanbul Valiliği İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırıyı gerekçe göstererek İstiklal Caddesi’nde sokak müziği dahil bir dizi yeni yasaklar getirdi.

İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırıyı gerekçe gösteren İstanbul Valisi Ali Yerlikaya,  İstiklal Caddesi’nde “güvenlik, huzur ve asayişin korunması, mevcut yaya trafiği akışının hızlandırılması” gerekçeleriyle caddeye sokak müziği dahil bir dizi yeni yasak getirdi.

Cadde üzerine masa, sandalye koymak, stant açmak, seyyar satış yapmak, toplu ve bireysel sokak müzisyenliği yapmak yasaklandı.

Valiliğin kararına göre İstiklal Caddesi üzerinde;

  • Herhangi bir amaçla cadde üzerindeki işletmeler tarafından caddeye masa, sandalye, pano, seyyar tabela vb. konulmasına
  • Stant kurulmasına; sergi açılmasına; seyyar satış yapılması ve satış tezgâhı konulmasına,
  • Sosyal, kültürel veya ticari etkinlikler düzenlenmesine
  • Toplu veya bireysel sokak müzisyenliği ve performans gösterileri yapılmasına
  •  Hanutçuluk faaliyetlerine ve benzerlerine kesinlikle izin verilmeyecek.

İstanbul Valiliği’nin açıklaması şöyle:

“İstanbul Valisi Ali Yerlikaya tarafından Beyoğlu İlçemizde yaşanan bombalı terör saldırısı sonrasında İstiklal Caddesinde güvenlik, huzur ve asayişin korunması, mevcut yaya trafiği akışının hızlandırılması konularında alınması gereken önlemlere ilişkin bir Genel Emir yayınladı.

Yaklaşık 1.400 metre uzunluğunda ve ülkemizin en yoğun yaya trafiğine sahip durumda bulunan İstiklal Caddesi’nde faaliyet gösteren mağaza işletmecileri, esnaflar, mesleki teşekküller, yerel yönetimler ve güvenlik birimleriyle yapılan tüm istişarelerde ortak talep; tramvay ulaşımı ve yaya trafiğinde akışın sağlanması ve sürekliliğin korunması olmuştur.

Öte yandan, kamu düzeni ve esenliği ile genel asayişin sağlanmasında da aynı hususun kritik önem teşkil ettiği değerlendirilmektedir. Bu nedenlerle İstiklal Caddesinde;

– Herhangi bir amaçla cadde üzerindeki işletmeler tarafından caddeye masa, sandalye, pano, seyyar tabela vb. konulmasına,

– Stant kurulmasına,

– Sergi açılmasına,

– Seyyar satış yapılması ve satış tezgâhı konulmasına,

– Sosyal, kültürel veya ticari etkinlikler düzenlenmesine,

– Toplu veya bireysel sokak müzisyenliği ve performans gösterileri yapılmasına,

– Hanutçuluk faaliyetlerine,

– Ve benzerlerine,

Kesinlikle izin verilmeyecektir.” denilerek, yetkili ve sorumlu kurum/kuruluşlar tarafından gerekli tedbirlerin alınması, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun ilgili hükümleri uyarınca emrin hassasiyetle uygulanması, emre aykırı davrananlar hakkında gerekli iş ve işlemlerin yerine getirilmesi hususları bildirilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu