DünyaGüncel

“İran’da güvenlik güçleri, protestocuları caydırmak için cinsel saldırı ve tecavüze başvuruyor”

ABD'li yayın kuruluşu CNN, İran'da polisin protestocuları yıldırmak için cinsel saldırı ve tecavüze başvurduğunu iddia etti.

ABD’den yayın yapan CNN, İran’da hapishanede tutulan protestoculara yönelik 11 cinsel saldırı vakası gerçekleştiğini iddia etti. Olayların neredeyse tamamının Kürt bölgelerinde yaşandığı belirtildi.

CNN, medya çalışanlarının girişlerinin büyük ölçüde kısıtlandığı ülkeden kaçan kişilerle Irak sınırında görüşme yaptı.

Kimliğini açıklamayan 17 yaşındaki bir erkek çocuğu, gösterilerde arkadaşlarıyla birlikte gözaltına alındığını söyledi. Çocuk, götürüldükleri hapishanede gardiyanların kendilerine elektrik vererek işkence ettiğini daha sonra da tecavüze uğradıklarını iddia etti.

Kendisini Hana olarak tanıtan protestocu da 24 saat Urmiye şehrinde gözaltında tutulduğunu ve burada cinsel saldırıya uğradığını öne sürdü.

Diğer göstericilerin de benzer şeyler yaşadığını söyleyen 20’li yaşlarındaki Hana, şunları söyledi:

Cinsel saldırıya uğrayıp başka şehirlere gönderilen kız çocukları vardı. Bunlar hakkında konuşmaktan korkuyorlar. Kız çocuklarını yaşadıkları hakkında konuşmamaları için tehdit ediyorlar.

CNN’in aktardığına göre İran polisleri, bazı protestocuları gözaltı merkezlerinde sorguladıktan sonra ailelerine ya da yakınlarına haber vermeden başka yerlere götürüyor.

Ekim ayında tutuklanan ve protestoların simgelerinden biri haline gelen Armita Abbasi’nin de tecavüze uğradığı ileri sürüldü. 17 Ekim’de İmam Ali Hastanesi’ne kaldırılan 20 yaşındaki protestocunun durumuna dair konuşan ve kimliğini paylaşmayan bir sağlık görevlisi, Abbasi’nin defalarca tecavüze uğradığına dair net kanıtlar olduğunu söyledi. Sağlık görevlisi, meslektaşlarının bunları sosyal medyada yayımladığını, İran hükümetinin de bunu örtbas etmek için açıklamalarını değiştirerek, Abbasi’nin mide problemleri nedeniyle tedavi gördüğünü savunduğunu belirtti.

CNN, hastaneyle iletişime geçtiğindeyse böyle birinin hiç kaydı olmadığı iddia edildi. Resmi açıklamalara göre protestocu, Kerec şehrindeki Fardis Hapishanesi’nde tutuluyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu