DünyaGüncel

İran Kürdistanı’ndaki Kürt din alimleri gösterilere destek verdi, İran hükümetine çağrı yaptı

Kürt Sünni din alimleri, Jina Mahsa Amini’nin «ahlak polisleri» tarafından katledilmesinin ardından süren gösterileri desteklediklerini açıkladı ve Şii din adamlarına da “Halkın meşru taleplerinin arkasında durun” çağrısı yaptı.

13 Eylül’de İran «ahlak polisleri» tarafından Tahran’da “İslama uygun şekilde hicap takmadığı” gerekçesiyle gözaltına aldığı Kürt kadın Jina Mahsa Amini’nin fenalaşarak hastaneye kaldırmasından 3 gün sonra yaşamını yitirmesinin ardından tüm ülke çapında protestolar başlamıştı. Protestolar bugün de başta İran Kürdistanı bölgesi olmak üzere ülkenin neredeyse tamamında sürüyor.

17 Eylül’den beri devam eden gösterilerde bugüne kadar aralarında kadın ve çocukların da yer aldığı 400’ün üzerinde gösterici güvenlik güçlerinin açtığı ateş ile hayatını kaybetti. 15 binin üzerinde insan gözaltına alındı. Onlarca insanın akıbeti bilinmiyor.

İran Kürdistanı’nın Sine, Saqiz, Bokan,Ciwanro ve Dehgolan kentlerindeki Sünni Kürt din alimleri videolar yayınlayarak gösterileri desteklediklerini açıkladı. Din alimleri İran hükümetinden de İran halkının meşru taleplerini görmezden gelmekle eleştirdi.

Kürt din alimleri “Özgürlük, sosyal adalet ve enflasyon eksikliği, insanları benzeri görülmemiş bir çıkmazın içine soktu” dedi.

Kürt din alimleri, yetkililerin insanları dinlemek yerine şiddet kullanarak insanları susturduğunu söylediler. Sine’deki Kürt din alimleri ise hükümetten referandum yapmasını talep etti. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu