DünyaGüncel

İran İnsan Hakları: 47’si çocuk, 27’si kadın olmak üzere en az 378 kişi katledildi

İran İnsan Hakları Örgütü, 19 Kasım’da yayımladığı raporda, 47'si çocuk, 27'si kadın olmak üzere en az 378 kişinin rejim güçleri tarafından katledildiğini belirtti.

İran İnsan Hakları (IHRNGO); 19 Kasım 2022 tarihinde ülke çapında devam eden protestolarda 47’si çocuk, 27’si kadın olmak üzere en az 378 kişinin rejim güçleri tarafından katledildiğini belirtti.

Katledilenlerin sayısı hızla artarken, İslam Cumhuriyeti güçleri sorumluluğu kabul etmeyi reddediyor ve cinayetleri ‘terörist’ ve yabancı gruplara atfediyor. İran İnsan Hakları, 24 Kasım’da yapılacak BM İnsan Hakları Konseyi İran Özel Oturumu öncesinde bu dezenformasyon kampanyasının tırmanacağı uyarısında bulunuyor. Örgüt ayrıca protestocuların daha fazla öldürülmesini önlemek için BM gözetiminde bir hesap verebilirlik mekanizması kurulmasının önemini yineliyor.

İnsan Hakları Direktörü Mahmood Amiry-Moghaddam şunları söyledi: “Dezenformasyon kampanyalarının ve protestocuların öldürülmesinin yabancı silahlı gruplara mal edilmesinin amacı, protestoculara karşı gerçek mühimmatın daha da yaygın bir şekilde kullanılmasının önünü açmaktır.” Sözlerine şunları da ekledi: “Elimizdeki bilgilere göre, protestocuların öldürülmesi yalnızca İslam Cumhuriyeti’nin baskıcı güçleri tarafından gerçekleştirilmiştir. Protestocuların öldürülmesinin sorumluluğu yalnızca İslam Cumhuriyeti ve onun lideri Ali Hamaney’e aittir.”

BM İnsan Hakları Konseyi 24 Kasım’da İran İslam Cumhuriyeti’nde kötüleşen insan hakları durumunu ve özel bir mekanizma kurulmasını ele almak üzere Özel Oturum düzenliyor.

İran İnsan Hakları tarafından elde edilen bilgilere göre, ülke çapındaki protestolarda şu ana kadar 47’si çocuk en az 378 kişi rejim güçleri tarafından katledildi. Öldürülen 47 çocuktan dokuzu kız çocuğu, üçü ise Afgan uyrukludur. Öldürülen 47 çocuğun hepsi 18 yaşının altındaydı ancak bu durum belgelerle doğrulanmadı. İran İnsan Hakları bu çocukların yaşlarının teyit edilmesi için çalıştıklarını kaydetti.

Bölgelere göre katledilenlerin sayısı

Protestocuların en çok sırasıyla Sistan ve Belucistan, Kürdistan, Tahran, Batı Azerbaycan, Mazandaran ve Gilan’da olmak üzere 25 ilde katledildiğini aktaran İnsan Hakları Örgütü, sadece geçtiğimiz hafta 40’tan fazla protestocunun rejim güçleri tarafından katledildiğini bildirdi.

Ölümler 25 ilde kaydedilmiştir: Sistan ve Belucistan: 123 kişi; Kürdistan: 40 kişi; Tahran: 40 kişi; Batı Azerbaycan: 39 kişi; Mazandaran: 33 kişi; Gilan: 23 kişi; Alborz: 15 kişi; Kirmanşah: 14 kişi; Huzistan: 9 kişi; Horasan-Razavi: 5 kişi; İsfahan: 5 kişi; Zencan: 4 kişi; Doğu Azerbaycan: 4 kişi; Lorestan: 3 kişi; Markazi: 3 kişi; Kazvin: 3 kişi; Kohgiluyeh ve Boyer Ahmad: 2 kişi; Erdebil: 2 kişi; İlam: 2 kişi; Hamedan: 2 kişi; Buşehr: 2 kişi; Fars: 2 kişi; Semnan: 1 kişi; Kerman: 1 kişi; Hormozgan: 1 kişi.

En fazla ölüm 21, 22 ve 30 Eylül tarihlerinde (Belucistan’ın “Kanlı Cuma “sı) kaydedilmiştir. 4 Kasım, kaydedilen 21 ölümle bu ayın en kanlı günü oldu.

Rakamlar “minimum” değerlerdir

“Yayımlanan ölüm sayıları mutlak minimum sayılardır” diyen İnsan Hakları Örgütü, “Son birkaç gün içinde meydana gelen protestocu ölümlerine ilişkin raporlar halen araştırılmaktadır. İran İnsan Hakları, güvenlik kaygıları ve internet kesintileri nedeniyle araştırmaya devam ettiği çok sayıda ölüm raporu almıştır. Bu nedenle öldürülen insanların gerçek sayısı kesinlikle daha yüksektir” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu