DünyaGüncel

IHRNGO: 51’i çocuk en Az 416 kişi öldürüldü/İslam Cumhuriyeti insanlığa karşı suç işliyor

İran İnsan Hakları yayımladığı son raporda, protestolarda 51'i çocuk ve 27'si kadın olmak üzere en az 416 kişinin katledildiğini açıkladı.

İran İnsan Hakları (IHRNGO),  ülke çapında devam eden protestolarda 51’i çocuk ve 27’si kadın olmak üzere en az 416 kişinin rejim güçleri tarafından katledildiğini kaydetti.

Son günlerde özellikle Kürt şehirlerinde ve 30 Eylül’de Sistan ve Belucistan’da insanların toplu olarak öldürüldüğünü vurgulayan İran İnsan Hakları, uluslararası toplumu bu olayları insanlığa karşı işlenmiş suçlar olarak soruşturmaya çağırıyor.

Rapora göre, sadece geçtiğimiz hafta içinde İran’da 72’den fazla kişi rejim güçleri tarafından öldürüldü ve bunlardan 56’sı Kürt bölgelerinde katledildi.

İran İnsan Hakları Direktörü Mahmood Amiry-Moghaddam şunları söyledi: “Ülke genelinde protestoculara karşı savaş mermisi kullanma suçuna ek olarak, İranlı yetkililer Beluç ve Kürt etnik bölgelerindeki savunmasız insanları da sistematik ve orantısız bir şekilde öldürmüştür. Bu durum insanlığa karşı suç teşkil etmektedir ve uluslararası toplumun bu suçun devam etmesini önlemek için harekete geçme görevi vardır.”

İran İnsan Hakları tarafından aktarılan bilgilere göre, ülke çapındaki protestolarda şu ana kadar 51’i çocuk olmak üzere en az 416 kişi rejim güçleri tarafından öldürüldü. Öldürülen 51 çocuktan dokuzu kız çocuğuydu. Bu 51 çocuğun hepsi 18 yaşının altındaydı, ancak hepsi belgelerle doğrulanamadı. İran İnsan Hakları, bu çocukların yaşlarının teyit edilmesi için çalıştıklarını da bildirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu