GüncelKültür&Sanat

İHD’den konser ve festival yasaklarına tepki

İHD Genel Merkezi, yaptığı yazılı açıklamayla konser, festival ve etkinlik yasaklarının artarak devam etmesine dikkat çekti

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi konser ve festival yasaklarıyla devam eden çoklu hak ihlallerine dair yazılı açıklama yaptı. İHD tarafından yapılan açıklamada Mayıs ayı ile birlikte Türkiye’nin farklı bölgelerinde sanatsal faaliyetlere, konserlere, festivallere yönelik akla mantığa sığmayacak yasaklamalar gerçekleştiği vurgulandı.

Devam eden yasakçı zihniyetin İHD’nin Mersin şubesinin 2 Eylül’de “Barışa Ses Ver, Savaşa Dur De” şiarıyla gerçekleştireceği konser etkinliğini de yasakladığı hatırlatılan açıklamada, “Gerçekte ise konserin Kürtçe şarkılar içermesi ve Kürt diline olan tahammülsüzlük ve siyasi iktidarın barıştan korkması ve sanatsal faaliyetlere olan ayırımcı yaklaşımıdır. Türkiye Cumhuriyeti kuruluşundan itibaren farklı dil ve kültürlerin bir arada yaşamasından uzak, Cumhuriyet’in resmi ideolojisiyle geliştirilen inkılaplar ve kanunlarla; tekçi, ayrıştırıcı, yasaklayıcı yol izlemektedir” denildi.

“Türkiye’de Kürtçe başta olmak üzere, Türkçe dışındaki diğer dillere yönelik keyfi yasaklamalar ve engellemeler değişen siyasi iktidarlara rağmen hız kaybetmeden devam etmektedir” denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Özellikle bölgede, seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınıp yerlerine kayyımlar atanması ve Kürt dili, edebiyatı, sanatı ve kültürü alanında çalışmalar yürüten kurumların kapatılması ile artarak süren yasaklayıcı politikalar son dönemlerde kamuoyuna yansıdığı üzere Kürtçe’nin kamusal alandaki varlığını tamamen tehdit eden bir boyuta ulaşmıştır. Bu süreçte Kürtçe tiyatronun sahnelenmesine yönelik mülki idare makamlarının yasaklama kararlarına Kürtçe konserlerin yasaklaması ile devam edilmiştir.

Başta gençler olmak üzere toplumun yaşam biçimine müdahalenin açık bir siyasi iktidar politikası haline geldiği vurgulanan açıklamada bu tarz yasaklamalar ve iptallerle ifade özgürlüğü, toplanma ve gösteri hakkı, sanatsal faaliyette bulunma hakkı, kimlik ve kültür hakları, özel yaşama saygı hakkı, ayrımcılığa uğramama hakları bir bütün olarak ihlal edilmiştir denildi ve iktidarın daha fazla hak ihlaline yol açmaması için yasakçı zihniyetini terk etmesi gerektiği vurgulandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu