Güncel

İHD’de “Ayten Öztürk için adalet istiyoruz” şiarlı basın toplantısı

Ayten Öztürk için yapılan basın toplantısında “6 ay işkence, 898 yara, 3,5 yıl hapis, 2 ağırlaştırılmış müebbet, 1 yılı aşkın süren ev hapsi…Ayten Öztürk için adalet istiyoruz” denildi.

Ayten Öztürk için İnsan Hakları Derneği’nde basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısı İHD adına Gülseren Yoleri’nin açılış konuşması ile başladı. Yoleri, Ayten Öztürk’e uygulanan işkenceleri ve şu anki hukuki durumu anlattı. Yoleri’nin ardından imzacı kurumlar adına Nagihan Kurt basın metnini okudu.

Basın açıklamasında iktidarın son yıllarda artan baskı ve saldırı politikalarına değinildi. Bu saldırılardan esas olarak devrimcilere yöneldiği ifade edildi. Ayten Öztürk’ün de 2018 yılında Lübnan’da gözaltına alınıp resmi olmayan bir şekilde Türkiye’ye getirildiği, Ankara’nın göbeğinde bir işkencehanede 6 ay boyunca işkence gördüğü söylendi. “Ayten Öztürk nerede” kampanyasıyla işkencecilerin Öztürk’ü bırakmak zorunda kaldığı belirtildi. Ardından tutuklanıp düzmece iddialarla 2 ağırlaştırılmış müebbet cezası verilip ev hapsiyle tahliye edildiği söylendi.

Açıklama şu şekilde sonlandırıldı:

“Siyasal iktidarın işkence, kaçırma, katletme politikalarına son verecek dayanışmamızdır. Biz, aşağıda imzası olan kurumlar olarak Ayten Öztürk’ün taleplerini sahipleniyor; Ayten Öztürk’e verilen cezaların bozulmasını, ev hapsinin kaldırılmasını ve işkencecilerin cezalandırılmasını istiyoruz.”

Toplantı Avukat Doğa İncesu’nun hukuki süreci aktarması ile devam etti. İncesu, Ayten Öztürk’ün mesajını okudu. 4 Eylül’de gerçekleşecek sempozyuma çağrı yaptı.

İncesu’nun ardından sanatçı Pınar Aydınlar konuştu. Devletin katliamcı politikalarına değindi. Devrimci dayanışma çağrısı yaptı. Sonrasında Türkiye İnsan Hakları Vakfı İstanbul temsilciliği adına Ümit Efe konuşma yaptı. İşkencenin insanlık suçu olduğunu, ev hapsinin de işkence olduğu söylendi. Süreci insan hakları dernekleri olarak takip edeceklerini ifade etti.

Basın toplantısı Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu, Devrimci Parti, Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Kaldıraç, Sosyalist Meclisler Federasyonu, TAYAD’lı aileler tarafından düzenlendi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu