DünyaGüncel

HİNDİSTAN | Odisha’da 2 ‘Maoistin’ öldürülmesini protesto etmek için otoyolu kapatan 4 kişi tutuklandı

Yerel Kongre liderlerinden Sarat Buruda, güvenlik personeli tarafından öldürülen iki kişinin başka yerde iş bulamadıkları için esrar tüccarları için çalışan hamallar olduğunu söyledi.

Polis, silahlı çatışmada öldürülen iki kişinin sıradan hamallar olduğu yönündeki anlatıya karşı çıkarak Maoist kampına neden gittiklerini sordu.

Aralarında yerel Kongre lideri Sarat Buruda’nın da bulunduğu dört kişi tutuklandı ve 19 kişi de geçen hafta iki kişinin güvenlik personeli tarafından öldürülmesini protesto etmek amacıyla Kotameta köyü yakınlarındaki 326 numaralı Ulusal Otoyolu kapattıkları gerekçesiyle Malkangiri polisi tarafından gözaltına alındı. Protestocular, polis tarafından şüpheli Maoistler olarak tanımlanan iki kişinin “sahte bir çatışma” olduğunu iddia ettikleri olayda öldürüldüğünü söyledi.

Polis baskısı, Malkangiri-Koraput sınır bölümündeki Maocu liderlerin Cuma günü polis tarafından öldürülen iki kişinin kendi üyeleri olmadığında ısrar ettikleri bir ses kaseti yayınlayarak çağrıda bulundukları 18 Kasım genel grev çağrısı öncesinde yaşandı.

Kongre ile bağlantılı yerel bir kabile lideri olan Sarat Buruda, Malkangiri bölgesinin Mathili bloğunda Pazar günkü protestoya öncülük etti. Öldürülen iki kişiden birinin esrar tüccarları için hamal olarak çalışan 41 yaşındaki Dhana Kamara, ikincisinin ise Nabarangpur bölgesinden Jay Kumar Nag olduğunu iddia etti.

“Dhana Kamara iş bulamadığı için esrar tüccarları için hamal olarak çalışıyordu. Bir yerden başka bir yere esrar taşıyarak para kazanırdı. Beş çocuğu var” diyen Buruda, ailesi için 3 yüz bin rupi tazminat talep etti.

Cuma günü Odisha Polisi, Atalguda, Malipadar ve Badlipahad köylerindeki ormanlarda bir grup insanın açtığı ateşe güvenlik personelinin karşılık vermesi üzerine eyaletin Özel Harekat Grubu ile çıkan çatışmada iki şüpheli Maoist’in öldürüldüğünü açıkladı.

Polis, 10-15 kişilik bir grubun kendilerine ateş açtığını ve kendilerinin de sadece misilleme olarak ateş açtığını iddia etmektedir. Polis ayrıca cesetlerin yanında 3 adet ülke yapımı silah, el yapımı bombalar, fünyeler, Maoist üniformaları ve 10 paket esrar bulduğunu iddia etti.

Polis memurları, ölen iki kişinin Maoistler için çalışan milis üyeleri olabileceğini söyledi. Koraput bölgesinden isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir polis memuru; “Maoist kampından silahlar ve bazı patlayıcı maddeler ele geçirdik. Boipariguda esrar ticareti için bilinen bir koridor olduğundan, iki milis üyesinin Maoistler için esrar paketleri taşımaya gitmiş olması mümkündür. Eğer sıradan hamallar idiyseler neden gece Maoist kampına gittiler?” açıklamasında bulundu.

Kaynak: hindustantimes

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu