EmekGüncel

Haber-Sen üyeleri, PTT’deki çalışma koşullarına karşı eylem yaptı

Haber-Sen üyeleri, PTT'de yaşanan haksız, hukuksuz uygulamalara liyakatsiz atamalara, insanlık dışı çalışma koşullarına karşı basın açıklaması yaptı

KESK’e bağlı Haber-Sen İstanbul Şubeleri üyeleri, PTT’de yaşanan haksız, hukuksuz uygulamalara liyakatsiz atamalara, insanlık dışı çalışma koşullarına karşı PTT Başmüdürlüğü önünde basın açıklaması gerçekleştirdi

PTT’nin 2013 yılında A.Ş. olma süreci ile birlikte PTT emekçilerinin çektiği sıkıntıların bitmediğini, aksine arttığını söyleyen Haber-Sen, «8 yıldır görevde yükselme sınavları yapmayan Kurum liyakatsiz yöneticilerin eline bırakıldı. Aynı işi yapmalarına rağmen farklı mali ve özlük haklara sahip farklı statüde çalışanların varlığı Kurumda iş barışının bozulmasına neden oldu. Sonuç olarak PTT Yönetimi, hem Kurumun itibarını hem de PTT emekçilerinin Kuruma olan aidiyetini zedeledi» dedi.

Son yıllarda, «mülteci akını», pandemi, online alışveriş kültüründeki artış vb. nedenlerle iş yükünün artmasına karşın, Haber-Sen olarak personel artırımına gidilmesi önerilerine PTT yönetiminin kulaklarını tıkadığı belirtilen açıklamada «Personel alımı yapılmadığı gibi, yaşanan derin ekonomik krizle en azından çalışanların ücretlerinde iyileştirilme yapılması beklenirken 1 Ağustos tarihi itibariyle firma personellerinin maaşlarından % 20 kesinti yapılmış, yıllarını Kuruma veren yüzlerce emekçi düşük maaş nedeniyle işten ayrılmak zorunda bırakılmıştır» denildi.

PTT içinde baskıların arttığına da değinilen açıklamada, «Arkadaşlarımıza daha önceleri günde 60 adet gönderi teslimi ile başlayan baskılar an itibariyle 150 adet gönderi teslimine kadar çıkmıştır. Posta emekçileri 30-40 kilogramlık çuvalları sırtlarına alarak dağıtım yapmaya zorlanmaktadır» diyerek bu baskılara örnek verildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu