Güncel

Güzel Ana Gülsuyu’nda mezarı başında anıldı

Cumartesi Annelerinden Güzel Şahin, ölümsüzlüğünün 5. yılında İHD tarafından yapılan bir çağrıyla anıldı

Geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Partizan emektarı Serdar Can’ın cenazesinde fenalaşarak kaldırıldığı hastanede 20 Eylül 2017 günü yaşamını yitirmişti.

Yaşamı boyunca insan hakları mücadelesi yürüten, gözaltında kayıplar mücadelesinin ilk adımlarını atanlardan emektar Partizan Güzel Ana, üyesi olduğu ve uzun yıllar emek verdiği İHD İstanbul Şube tarafından çağrısıyla mezarı başında anıldı. Anmaya, İHD İstanbul şube üyeleri, Cumartesi Anneleri, Partizan, SMF ve Gülsuyu ve çevre ilçelerden Güzel Ana’nın dostları ve yoldaşları katıldı.

Güzel Ana’nın resimleriyle ve çiçeklerle süslenen mezar başında konuşan İHD İstanbul Şube başkanı Gülseren Yoleri, insan hakları, demokrasi ve devrim mücadelesinde yaşamını yitirenler şahsında bir dakikalık saygı duruşu çağrısı yaptı.

Yoleri, Güzel Ananın beş yıl önce aramızdan ayrıldığını, Güzel Ananın yokluğunun çok yoğun bir şekilde hissedildiğini, enerjisi ve direnciyle, sıkılı yumruğuyla, herkesi kucaklayan, ayrım yapmayan tutumu ile örnek olduğunu ifade etti. Yoleri, Güzel Ananın nerede bir direniş varsa orada olduğunu bu anlamda son derece birleştirici bir karakteri olduğunu ifade etti.

Yoleri’nin konuşmasından sonra sözü Gülmez Ana aldı. Gülmez ana Güzel Ana ile birlikte çok uzun yıllar mücadele ettiklerini dile getirdi.

Ardından Hanife Ana konuştu. Hanife Ana, aradan geçen beş yıl içinde bu ülkede baskıların gözaltıların ve işkencelerin devam ettiğini, mezarlıklarda yapmak istedikleri anmaların polis tarafından engellendiğini hemen her şeyin yasaklandığını ancak her şeye rağmen direnmeye devam edenlerin olduğunu söyledi. Hanife Ana, Güzel Ana gibi sıkılı yumruklarla direnmeye devam edeceklerini ifade etti.

Annelerin konuşmasından sonra Güzel Ananın sürgünde bulunan evlatları adına kızı Nergiz Meral gönderdikleri mesajı okudu. Mesajda Güzel Ananın fiziken beş yıldır aramızda olmasa da her daim yaşamaya devam ettiği ve unutulmayacağı dile getirildi. Gelenlere teşekkür edildi.

Ardından yoldaşları adına Partizan söz aldı. Partizan konuşmasında; “Güzel Ana ezilen hakların isyanını ve direnişini sıkılı yumruklarıyla alanlara taşımıştır, mücadele hayatı boyunca yaşının çok ilerlemiş olmasına rağmen kadın mücadelesinde barikatların en önünde yer aldı işçileri asla yalnız bırakmadı, bize her zaman örnek oldu. Nasıl mücadele edilmesi gerektiğini bizlere o direnişçi ruhuyla bir kez daha göstermiştir. Bizler Partizan olarak Güzel Ananın bizlere bırakıtğı umut ışığını direniş bayrağını daha da yukarı kaldıracağız” şeklinde konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu