Manşet

“Geri adım attıran irade burada”(yenilendi) videolu haber

İstanbul: Yüz binlerin buluştuğu Kazlıçeşme’de Newroz kutlaması devam ediyor.

Rojava’ya destek amaçlı açılan pankartların yanı sıra ellerdeki fularlar ile kazlı çeşme adeta sarı, kırmızı, yeşili bezenmiş durumda. son süreçte gerçekleşen müzakere sürecine ve gerillanın sınırdışına çekilme tartışmlarına karşın  kitlenin “Vur gerilla vur Kürdistan’ı kur”, “intikam” sloganları dikkat çekiyor. Mitingde HDK adına bir konuşma gerçekleştiren İstanbul BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, devlete seslenerek, “Geçen yıl bizi buraya almadınız. Ama biz yine de girdik. Bu sene yine buradayız. Değişen tek şey sizin geri adım atmanız! Size geri adım attıran irade bugün burada” dedi.

Partizan’ın da bileşeni olduğu HDK İstanbul Meclisi’nin aralarında bulunduğu devrimci, demokrat ve yurtsever kurumlar tarafından Kazlıçeşme’de örgütlenen Newroz, yüz binlerin katılımı ile devam ediyor.

 “Size geri adım attıran irade bugün burada”

Mitingde bir konuşma yapan BDP İstanbul Eş Genel Başkanı Asiye Kolçak; Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’i anarak kitleyi selamladı. Devrimci Kawa’nın zalim Dehaq’a direnişinden bahseden Kolçak, “barış ve müzakere sürecine” vurgu yaptı.

Kolçak’ın ardından sahne alan Xemgîn Bîrhat, türküleriyle kitleye hem hüzünlü hem de coşkulu anlar yaşattı.

Bîrhat’ın ardından HDK adına bir konuşma yapan İstanbul BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, katıldığı görüşmelerden, PKK lideri Abdullah Öcalan’dan selam getirdiğini söyleyerek başladı konuşmasına ve “Türkiye halklarına özgürlük gelene kadar mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Son sürece de değinen Önder, “Bu barış, masa başında kazanılan bir barış değil; bu barış, mücadele ile, Kürt halkının iradesi ile kazanılan bir barıştır. Bu irade, bugün burada” diyerek geçen sene izin verilmeyen Newroz kutlamalarını hatırlattı.

Geçen yıl bizi buraya almadınız ama biz girdik. Bugün de girdik. Geçen yıl barış diyorduk, bu yıl da diyoruz. Birşey değişmedi” diyen Önder, “Değişen tek şey var; o da sizin geri adım atmanız! Bu geri adımı attıran irade bugün burada” dedi.

 


“An azadî an azadî, başka seçenek yok!”

Önder’in ardından söz alan İstanbul BDP Milletvekili Sebahat Tuncel 8 Mart’ı Newroz’a taşıyan kadınları ve Paris’te katledilen 3 kadını newroz partizanselamlayarak, “Milyonlarca devrimci Türkiyeli sokaklarda, hepsinin Newroz’unu kutluyoruz” dedi.

Çözüm ve barış sokaklarda, Newroz alanını doldurarak olur. Birlikte direneceğiz. Bugünü yaratanlara, Mazlum Doğan’dan Hacı Zengin’e şehitlerin önünde saygıyla eğiliyoruz. Mücadeleniz amacına ulaştı, mücadeleniz bizim mücadelemizdir. An azadî an azadî, çünkü bundan başka seçenek yok” diyen Tuncel’in ardından sahneye BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş çıktı.

 

“Hiçbir Newroz ateşi boşuna yanmadı”

Bizler adı yasaklı ülkenin dili yasaklı evlatları olarak yasaklı Newroz’u Newroz yaparak, Newroz’u ateş topu yaparak bu günlere taşıyarak meydanları, özgürlük meydanları yaptınızdiyerek konuşmasına başlayan Demirtaş, “Hiçbir Newroz ateşi boşuna yanmadı. Her Newroz ateşi yeni bir karanlığı aydınlattı. Duymayan kulaklara, görmeyen gözlere özgürlük talepleri gösterdi. Yolunu çizgisini şaşıranlara ‘işte özgürlük yolu budur’ dedi her Newroz. İşte bu Newroz da yeni bir sürecin müjdecisi olarak kapımıza geldi. Hoş geldi sefa geldi Newroz” diyerek kitleyi selamladı.

Kürdüyle, Türküyle, Ermenisi, Lazı, Çerkezi’yle, emekçisiyle, öğrencisiyle, kadınıyla, genciyle, kendi diliyle, bayrağıyla, rengiyle yan yana yaşamaktır çözüm” diyerek son sürece ilişkin yorumlarını belirten Demirtaş, “Türk, Kürt gençleri bu sorunun çözümü için ölmesin diye uğraşıp durduk. Geldiğimiz nokta bu bedellerin bir sonucudur. Kimsenin bu topluma, Türkiye toplumuna, bize bir lütfü armağanı değil. Keşke onbinlerce evladımız yaşamını yitirmeden bu barış sürecini konuşarak, çözüm anlayışını oluşturabilseydik” dedi

 

“Biz haklarımızı teslim almak istiyoruz”

Siz hiç Şırnak’ta, Gabar’da, Cudi’de gece yarısı bir nöbet kulübesinde nöbet tuttunuz mu? ‘Kandil’i dümdüz ederiz’ diyenler gitsinler bir gece Cudi’de nöbet tutsunlar bakalım Kandil dümdüz oluyor mu olmuyor mu? Ankara’dan sallamak kolay oluyor tabi. Vatan millet Sakarya edebiyatı yapanlar, bakın ayda 3 bin maaşla özel orduya 5 bin kişi bile başvurmadı diyerek “Kandil’i dümdüz ederiz” diyenlere tepki gösteren Demirtaş, “Barış demek hakkı olanı teslim almaktır. Biz gasp edilen, zorla alınan Türkiye’nin ezilenlerinin olan haklarımızı teslim almak istiyoruz. Kimsenin cebinden bir şeyler çıkarıp başkasının cebine koymak değildir barış. Alevi halkının inancı, Alevi halkına aittir. Kürtlerin dili kendilerine aittir, özgürce yaşasınlar barış budur işte” dedi.

Rojava’da yaşanan sürece de değinen Demirtaş, “Rojava, günbegün kendi geleceğini örüyor. Örgütlü olmasalar yok olup gideceklerdi. İşte örgütlü halkın neler yapabileceğini gösteren bir süreçtir Rojava. Buradan Rojava’ya, Kürt gençlerine, kadınlarına devrimcilerine, selam gönderiyoruz. Onların da Newroz’u kutlu olsun diyoruz. Yine rehine olarak cezaevlerinde tutulan bütün arkadaşlarımıza sıcak selamlarımızı gönderiyoruz. Onların da Newroz’unu kutluyoruz bir sonraki Newroz’da onlar da bizimle olacak, bunun sözünü veriyoruz” dedi.

Yakın Newroz ateşini yakın ki öfke silinmesin yüzlerden

2013 yılının en kitlesel eylemi olan Newroz’da geçen yıl devlet saldırısı ile katleilen Hacı Zengin’de anıldı. “Hacı Zengin” ölümsüzdür sloganlarının aatıldığı alanda öfke ve coşku bir an olsun durmadı. Hava şartlarının olumsuzluğuna rağmen alanları sloganları ve coşkulu halayları ile ısıtan yüzbinler Ayşenur Kolivar, Serhado, Mikail Aslan ve MKM Müzük topluluğu’nun ezgileri ile coşkulu anlar yaşadı. Ezgilerin ardından sahne’de PKK bayrakları açılarak yüzü kapalı bir kişi bir konuşma yaptı. Yapılan konuşmada şu sözlere yer verildi. “Öcalan özgürleşene kadar savaşacağız. Kürt halkı özgürlüğünü kazanacağız. Şehadete erişen yoldaşlarımızın hesabını sorana kadar savaşacağız” 

 

Partizan kortejinden kareler için tıklayınız:

http://www.ozgurgelecek.net/foto-galeri.html?func=viewcategory&catid=96

 

Newroz alanından kareler için tıklayınız: 

http://www.ozgurgelecek.net/foto-galeri.html?func=viewcategory&catid=97

 

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=bRjLO7rZRIM&feature=youtu.be{/youtube}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu